Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Mekke'de Gezilecek Yerler- Mekke'de Bulunan Kutsal Mekanlar

Mekke, özellikle Hac ve Umre ibadetinin yapıldığı yer olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok kutsal mekanın bulunduğu şehirde, İslam dini ile ilgili birçok önemli olay yaşanmıştır. Hz. Muhammed Aleyhisselam, sahabeler ve daha nice mübareğin izlerinin olduğu Mekke şehrinde o kutsal havayı hissetmek mümkündür. Eğer Hac vazifesini gerçekleştirmek veya Umreye gitmek istiyor ve bunun planını yapıyorsanız, Mekke'de gezilecek yerler ve ardında yatan olayları bilmeniz çok iyi olabilir. Bu sayede kutsal vazifeleri daha bilinçli bir şekilde yerine getirebilirsiniz. 

Hz. Muhammed’in Doğduğu Ev

Peygamberimizin doğduğu ev- Mekke

Peygamberimiz, 20 Nisan 571 (Miladi) Pazartesi günü, sabaha karşı bu evde doğmuştur. Kabeye yürüme mesafesinde olan bu mübarek bina, şuan kütüphane olarak kullanılmaktadır. Günün belli saatlerinde Peygamberimizin doğduğu evi ziyaret edebilirsiniz. 

Cennetül Mualla (Mualla mezarlığı)

Mualla Mezarlığı- Cennetül Mualla

Kabeye 2 km uzaklıkta, Harem-i Şerif’in kuzeyinde yer alır. Cennetül Mualla’da Hz. Hatice (r.anha) (Mü’minlerin annesi), Osman Bin Talha (R.A), Abdullah İbn-i Ömer, Hz. Ebu Bekir’n oğlu Abdurrahman ve büyük kızı Esma (R.A), Abdullah İbn-i Zübeyir (R.A) gibi mübarek zatların mezarı bulunur. Ayrıca birçok mübarek sahabe, tabiin ve salihinin mezarı da Cennetül Mualla’da bulunmaktadır. 

 Nur Dağı ve Mağarası, Gar-ı Hira

Nur Dağı- Hira Mağarası

Mekke şehrinin kuzeydoğusunda yer alan Nur Dağı ve Mağarası, Harem-i Şerife 5 km uzaklıktadır. İslam dini için Nur Dağı’nın ve Hira Mağarası’nın büyük bir önemi vardır. Hz. Muhammed, İslam dini henüz tebliğ edilmeden önce, Hira mağarasında, düşüncelere dalarak sık sık vakit geçirirdi. Peygamberimiz Kadir Gecesi’nde , yine Hira Mağarasında ve 40 yaşında iken Cebrail ile ilk defa karşılaşır. İlk ve diğer birçok emir ona burada vahiy olmuştur. Nur Dağını ve Hira Mağarası bu nedenle çok kutsal bir yerdir. Mekke’de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 

Sevr Dağı ve Sevr Mağarası

Sevr Dağı- Sevr Mağarası- Mekke Kutsal mekanlar

Peygamberimizin Hicret sırasında, müşriklerden saklandığı Sevr Mağarası, Arafat yolu üzerinde, Mescid-i Haram’ın 4 km güneyinde konumlanmıştır. 485 metre yüksekliğinde olan bu dağa, yürüyerek 1,5 saat gibi bir sürede çıkılabilir. Hz. Muhammed (SAV), Hz. Ebubekir ile hicret yolculuğunda iken, müşriklerden kaçmak için 3 gece boyunca bu mağarada saklanmıştır. Müşrikler Peygamberimizi ararken mağaranın girişine güvercinlerin yuva yapması ve örümceklerin de ağ örmesi sonucunda, müşrikler Peygamberimizin burada olmayacağını düşünmüş ve mağarayı kontrol etmemiştir. Bu mucizenin gerçekleştiği Sevr Mağarası da Mekke’de çokça ziyaret edilen yerler arasında ilk sıralarda bulunur. 

Cebel-i Ebu Kubeys (Ebu Kubeys Tepesi)

Ebu Kubeys tepesi

Ebu Kubeys Tepesinde, İslam alemi için birçok önemli olay meydana gelmiştir. Sapa Tepesinin yaklaşık 120 metre üzerinde ve Kabeye çok yakın bir konumda olan Ebu Kubeys Tepesi, “Şakkul Kamer” (Peygamberimizin parmağıyla ayı ikiye bölmesi hadisesi) mucizesinin yaşandığı yerdir. Hz. Bilal (RA), Mekke fethedildiğinde  burada ezan okumuştur. Ayrıca  bu tepeden, Hz. İbrahim’in insanları Hacca davet ettiği de  bilinmektedir. Mekke’deki gezilecek yerler içerisinde Kabe’ye en yakın olan yer Ebu Kubeys tepesidir. 

 Mescid-i Cin (Cin mescidi )

Cin Mescidi- Mekke- Mescidi Cin

Daha önceden bahsettiğimiz Cennetül Mualla’ya  (Mualla Mezarlığı) oldukça yakın bir konumdadır. Hz. Muhammed, Hicret yolculuğundan 3 yıl öncesinde, Taif’den döndüğünde sabah namazını eda etmişti. Namaz sırasında okuduğu ayetleri duyan 7 Cinin Müslüman olduğu rivayet edilir. Mescid de ismini bu olaydan almıştır. 

Arafat , Cebel-i Rahme

arafat tepesi- mekke- ümre- arafat

Arafat, Hac ve Umre ibadetlerinde ziyaret edilen yerler arasındadır. Arafat, Hz. Muhammed’in Veda Hutbesini okuduğu ve Hz. Adem’in dünyaya geldikten sonra Hz. Havva ile buluştuğu yerdir. Hz. Muhammed bayram arefesinde, Mescid-i Nemre’de öğle ve ikindi namazlarını kılmıştır. Cebel-i Rahme tepesinin eteklerinde, bugünkü Mescidi Sahrat’ın bulunduğu alana gelerek Arefe vakfesini gerçekleştirmiştir. 

Müzdelife

Müzdelife- 2022 hac- mekke şehri
Müzdelife, Arafat ve Mina arasında bulunur ve burada Müzdelife vakfesi yapılmaktadır. Meşari Haram olarak da isimlendirilen bu yer, Adem babamız ve Havva annemizin Arafat sonrasında bir araya geldiği yerdir. Müzdelife Vakfesini yapan bir kişinin (Müslüman’ın) kul hakkı günahının bağışlanacağı Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. 

Mina

Mina bölgesi- şeytan taşlama- hac

Şeytan taşlama, özellikle Hac ve Umreye gidenlerin bildiği bir kavramdır.Mina bölgesi, Mürselat ve Sabır Dağları arasında, Mekke’nin doğusunda bulunmaktadır. Kabeye olan uzaklığı ise yaklaşık 6 kilometredir. Harem sınırları içerisinde yer alan bu kutsal bölgede birçok olay meydana gelmiştir. Hz. İbrahim burada şeytan taşlamış, İsmail Aleyhisselam’a karşılık, bedel olarak koçu burada kesmiş, 1. ve 1. Akabe Biatları burada imazalanmıştır. Veda Haccı’nın okunduğu sırada, Nasr süresi burada inmiştir. Hacılar, burada şeytan taşlama vazifesini yerine getirmektedir. 

Mescid-i  Bia, Akabe

Mescid-i Bia- AkabE- Akabe biatları

 Burası, Osmanlı Devleti tarafından yapılmış bir mesciddir. Mescid-i Bia, Mina’dan Mekkeye doğru gelirken sağ tarafta kalmaktadır. Bu küçük mescit, Akabe Biatlarının da imzalandığı yerdir. Hz. Muhammed’in peygamberliğinin 12. yılında, Evs ve Hazrec kabilelerinden 12 kişi, Medine’den Mekke’ye hac yapmak için gelmiştir. Bu 12 kişi ile Akabe Biatı imzalanmıştır. İkinci Akabe Biatı ise, yine hac yapmak için gelen 75 kişi ile imzalanmıştır. İkinci biata ” Biat’ül Akabe-i Kübra “ denilmiştir. 

 

Mekke'de İslam dini ve Müslümanlık adına birçok kutsal mekan bulunmaktadır. Hem Mekke'deki mübarek yerleri ziyaret etmek hem de dini vazifenizi yerine getirmek için Marka Tur umre ve hac fiyatlarına göz atabilirsiniz. 

En ucuz Umre fiyatları ile kutsal toprakları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz 2022 Lüks Umre Turları ve Fiyatları sayfasını da inceleyebilirsiniz. 

2022 Hac Fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12 - 0532 111 22 01

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 111 22 01

 

 

 
Diyanet logoTursab logo