Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Medine Gezilecek Yerler- Medine'de Görülmesi Gereken 12 Yer - Medine-i Münevvere'deki Kutsal Mekanlar

Medine-i Münevvere, İslam dini için kutsal ve özel bir şehirdir. Mekke’den sonra en çok merak edilen ve Müslümanlığın temellerinin atıldığı yerdir. Mescidleri, şehitlikleri ve daha birçok mübarek noktası ile Medine’de gezilecek kutsal yerleri sizler için bir araya getirdik. Ayrıca, bu yerleri kutsal veya önemli yapan nedenleri anlattık. 

Mescid-i Nebevi 

Mescidi Nebevi- Medine Kutsal Mekanlar- 2022 Hac

Medine’de inşa edilen ilk cami olan Mescid-i Nebevi; “Mescid-i Nebi” veya “Peygamber Camii” gibi isimlerle de anılmaktadır. Peygamberimiz Hicret yolculuğundan sonra ashabı ile birlikte bu camiyi inşa etmiş ve burada onlara namaz kıldırmıştır. Mescid-i Nebeviyi günümüzde kutsal yapan bir başka konu da Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir Aleyhisselam’ın mezarlarının burada olmasıdır. Tüm bu özellikleri ile Mescid-i Nebi, Medine’nin en kutsal ve önemli yerlerinden biridir. 

Ravza-i Mutahhara (Cennet Bahçesi)
Ravzai mutahhara- Cennet Bahçesi

Ravza-i Mutahhara hadislerde “Cennet Bahçesi” olarak da geçmektedir. Cennet Bahçesinin konumU Mescid-i Nebi (Mescid-i Nebevi) içinde yer alan Hücre-i Saadet ve Minber arasındadır. Yeşil halılar ile belirlenen alan 15 metre genişlik ve 22 metre uzunluğa sahiptir. 

Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı)

Cennetül Baki, Medine İslam Devleti’nin ilk mezarlığı, Mescid-i Nebevi’ye oldukça yakın bir konumdadır. Hz. Osman, Hz. Hüseyin, Peygamberimizin Amcası, Peygamberimizin eşleri ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan birçok kişi ve İslam aliminin kabri bu mezarlıkta bulunmaktadır. 

Kuba Mescidi

Kuba, İslam dininin ilk mescidi olarak bilinmektedir. Bu özelliği Kuba Mescidini İslam tarihi için oldukça önemli yapmaktadır. Peygamberimiz, Hicret yolculuğunda arkadaşları ile burada konaklamıştır. Yakın bir zamanda, Abdel-Wahed El Wakil (Mısır’ın ünlü mimarlarından biridir) Kuba Mescidini geliştirmiştir. Kuba Mescidi, İslam mimarisinin en önemli örneklerinden biri olmaya devam etmektedir. 

Mescid-i Kıbleteyn

Mescid-i Kıbleteyn- 2022 Umre Turları

Medine’de, Vebere Harresi olarak isimlendirilen bölgede bulunur. Anlamı “çift kıbleli mescid”dir. Bu ismin verilmesinin ise tabiki bir nedeni vardır. Peygamberimiz, Hicret yolculuğundan yaklaşık 1.5 yıl sonra, (Berat Kandili’nde) namazını eda ederken kıblenin artık Kabe olduğunu bildiren ayet iniyor ve namazını bozmadan Mescid-i Haram’a doğru dönüyor. Yani kıble Kudüs Mescid-i Aksa’dan, Mescid-i Haram- Kabe’ye çevriliyor. Bu olayın gerçekleşmesi nedeniyle buraya İki Kıbleli Mescid ismi veriliyor. Konu ile ilgili Bakara Suresinin ayeti ise aşağıdaki gibidir;

“Yüzünün semada dolaşıp durduğunu muhakkak görmekteyiz; Seni hoşnut olacağın kıbleye çevireceğiz. Haydi! Yüzünü Mescid-i Haram'a çevir!...” 

Uhud Dağı 

Uhud dağı

İsminden de tahmin edilebileceği gibi, Müslümanlar ve Mekkeli müşrikler arasında yapılan Uhud Savaşı burada olmuştur. Müslümanların, henüz savaş bitmeden, kazandıklarını düşünerek tepeden ayrılmaları sonucunda yenilgi ile bitmiştir. Uhud Dağı, 1.077 metre yüksekliği ile Arabistan’ın en yüksek dağlarından biridir. 

Uhud Şehitliği

Uhud şehitliği

Uhud Dağı’nın eteklerinde, savaşta şehit düşen Müslümanlar için bir şehitlik bulunur. Mescid-i Nebeviye 5 km’lik bir uzaklıktadır. Ashan-ı Kiram’dan yaklaşık 70 kişinin (Uhud Savaşında şehit düşen) mezarı buradadır. Hz. Muhammed, savaş sonrasında her yıl burayı ziyaret etmiştir. Bu nedenle umre veya hac vazifesini yerine getirmek için Müslümanlar’ın Medine’de en çok görmek istediği ve ziyaret ettiği yerlerden biridir.  

Yedi Mescidler

Yedi mescidler

Müşrikler ile yapılan Hendek Savaşı ile bağlantılı olan bu alan savaş alanı üzerine inşa edilmiştir. Burası  Mescid-i Seba olarak bilinmekteydi. Burası ayrıca Hz. Muhammed’in savaş sırasında namaz kıldığı, dua ettiği ve çadır kurduğu yerdir. Peygamberimizin dua ettiği bu alanlar Hz. Ömer, Hz. Ebubekir, Hz. Ali, Hz. Osman, Hz. Fatma, Hz. Selman ve Hz. Sa’d  bin Muaz isimlerine adanarak yapılmıştır. Mescid, ismini de buradan almaktadır. 

Yeşil Kubbe

İsmini, tahmin edilebileceği gibi, yeşil bir kubbeye sahip olmasından almıştır. İlk inşa edildiği tarih 1200’lü yıllara dayanır. Mescid-i Nebevi’nin güneydoğu yönünde kalan Yeşil Kubbe, 1837 yılında bu renge bürünmüştür. Bu tarihten sonra Yeşil Kubbe ismine de kavuşmuştur. Kubbe kısmının oldukça etkileyici ve hoş bir görüntüsü vardır. 

Amberiye Mescidi

Amberiye mescidi- medine tarihi

Bu mescid Osmanlı-Türk yapılarındandır. Osmanlı döneminde inşa edilen bu yerin bir diğer ismi Mescid-i Hamidiye’dir. 

Mada’in Saleh

İslam öncesi döneme ait olan Mada’in Saleh, bir arkeolojik sit alanıdır. Dolayısıyla sadece dini açıdan değil tarihi olarak da önemli bir yerdir. Hegra veya Hicr olarak da anılır. UNESCO tarafından 2008 Dünya Mirası Listesi’ne alınan Mada’in Saleh, M.Ö 1. Yüzyılda hüküm süren Nabatean Krallığı dönemine dayanmaktadır. 131 tane anıt mezar bulunmaktadır. Bu alanı önemli yapan bir başka detay da Suudi Arabistan’ın Dünya Mirasına alınan ilk bölgesi olmasıdır. 

Hz. Ebubekir Mescidi

Bu mescid, halifeliği sırasında Hz. Ebubekir’in bayram namazı kıldırdığı yerdir. Aynı mescidde Peygamber efendimiz de bayram namazı kıldırmıştır. Konumu ise Mescid-i Musallanın kuzeybatısındadır.

 Hem Mekke'deki mübarek yerleri ziyaret etmek hem de dini vazifenizi yerine getirmek için Marka Tur umre ve hac fiyatlarına göz atabilirsiniz. 

Hac ve Umre ziyaretinin dir diğer şehri Mekkedir. Dilerseniz "Mekkede Gezilecek Yerler - Mekkede Bulunan Kutsal Mekanlar" yazımızı da okuyabilirsiniz. 


Marka Tur'da İlginizi Çekebilecek Diğer Sayfalar:

Hac ve Umre ile ilgili tüm sorularınız ve dini konularda merakınızı giderecek içerikler için: Marka Tur Ana Sayfasına Tıklayınız

Hac Kayıt ve Başvuru İşlemleri ve Fiyatlar Hakkında Bilgi Almak İçin: Hac Kategori Sayfasına Tıklayınız

Umre ile İlgili Tüm Sorularınız İçin: Umre Kategori Sayfasına Tıklayınız

En Ucuz 2022 Umre Fiyatları ve Umre Tur Tarihleri İçin: Şevval Umresi Fiyatları Sayfasına Tıklayınız

7 Günlük Umre Turları ve Fiyatları İçin Tıklayınız

15 Günlük Umre Turları ve Fiyatları İçin Tıklayınız

2022 Lüks Umre Turları ve Fiyatları İçin Tıklayınız

Hac Fiyatları 2022 İçin Tıklayınız

Kudüs Turları İçin Tıklayınız

 

 

 Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12 - 0532 111 22 01

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 111 22 01

 

 

 
Diyanet logoTursab logo