Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Kudüs Neden Önemlidir? Kudüs'teki Kutsal Mekanlar - Kudüs'ün İslam Tarihi İçin Önemi

 

 

Kudüs, Müslümanlar için kültürel, dini ve tarihi öneme sahip yerler ile doludur. İslam dünyasındaki Mekke ve Medineden sonra en önemli yerlerden bazıları kutsal toprak olarak kabul edilen Kudüste bulunur. Kudüs Turları sırasında ziyaret edilen ve dinimiz açısından büyük önem taşıyan bazı yerler ve tarihleri hakkında, sizler için bilgilendirici bir içerik hazırladık. 

Müslümanlar için Kudüs ilk kıble idi  - dua ederken yöneldikleri yer. Hz. Muhammed'e (SAV) Kıble'yi Kudüs'ten Mekke'ye değiştirmesi emrinin verildiği yerdir. (Hicret'ten 16 ay sonra bu olay gerçekleşmiştir.) Peygamberimiz, "Seyahat etmeniz gereken sadece üç mescit vardır: Mescid-i Haram (Mekke, Suudi Arabistan), Mescidi Nebi (Medine, Suudi Arabistan) ve. Mescid-i Aksa (Kudüs)." hadisini buyurmuştur. Kudüs, Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapması nedeniyle İslam dini için oldukça kıymetli ve kutsaldır. (İslam için dünyada en kutsal olan 3 yer arasındadır.)

Kubbet-üs Sahra, Kudüs:

Kubbetüs-sahra-kudüs-diyanet-kudüs-turu
İslam'ın üçüncü en kutsal yeri, Kudüs'ün Eski Şehri'ndeki Tapınak Dağı'nda yer alır. Bu türbe Milattan Sonra 692'de tamamlanmıştır. İçeride, Peygamberimizin Miraç Yolculuğuna başladığı noktayı gösteren temel taşı vardır. Bina güzel mozaiklerle dekore edilmiştir ve ışıltılı altın kubbesi Kudüs silüetinin ikonik bir parçası haline gelmiştir. 

Bu mübarek yer ile iglili anlatılacaklar tabi ki birkaç cümle ile bitmez. Kubbetüs Sahra ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için "Kubbetüs Sahra - Kubbetüs Sahra Nerede - Kudüs Gezilecek Yerler"  sayfasına tıklayıp, okumaya devam edebilirsiniz. 

El-Aksa Camii, Kudüs:

el-aksa-camii-kudüs-diyanet-kudüs-turu-fiyatları-2022-20-mayıs


Bu gümüş kubbeli cami, Tapınak Dağı'nda bulunuyor.. MS 705'te tamamlanmıştır dünyanın en eski ikinci camisi ve İslam'ın en kutsal yerlerinden biridir. Adı kelimenin tam anlamıyla “en uzak” anlamına gelir ve Mekke'den en uzak anlamına geldiği şeklinde yorumlanır. Çünkü Peygamberimizin Miraç Yolculuğu sırasında Mekke'deki Ulu Camii'nden Mescid-i Aksa'ya nakledilmiştir. Caminin bir parçası olduğu 35 dönümlük alana “Kutsal Mabet” anlamına gelen Al Haram Ash Sharift  denir.

 

Hz. Ömer Camii, Kudüs:

kudüs-hz-ömer-camii-kudüs-neden-önemlidir-kudüs-turları


Bu cami, Kutsal Kabir Kilisesi'nin karşısında yer almaktadır. 12. yüzyılda Halife Ömer İbn el-Hattab'ın MS 638'de Kudüs'ün Bizans'tan teslim olmasını kabul ettiği yerde inşa edilmiştir . Hz. Ömer, şehrin Patriğinin teslimiyetini kabul etmek için Kudüs'e gitti. Patrik, Halife Ömer'e Kutsal Kabir Kilisesi içinde dua etmesini teklif etti, ancak Omar, bunu yaparsa kilisenin Hıristiyan statüsünü kaybedeceğini biliyordu. Kilisenin statüsünü korumaya karar verdi ve avluda dua etti. Namaz kıldığı yer  mescidin yapıldığı yerdir.

Zeytin Dağı: 

kudüs-zeytin-dağı-diyanet-kudüs-turları-kudüs-kutsal-mekanlar
Kudüs'ü ziyaret etmek için milyonlarca nedenden bahsetmeye gerek yok. Ancak şehrin hemen dışındaki bu güzel dağ sırtından bahsetmek için yeterince iyi sebep var. Adını, bir zamanlar yamaçlarını süsleyen zeytinliklerden alan Zeytin Dağı, deniz seviyesinden 800 metrenin üzerinde yükselen Doğu Kudüs'ün en önemli noktasıdır. Bu kutsal alan İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık ile ilişkilidir ve Birinci Tapınak günlerinden beri dua ve cenaze yeri olarak kullanılmıştır. Dağ, Kudüs'ün ve ötesinin nefes kesen manzarasını sunar - zirvedeki gözlem platformundan manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Zeytin Dağı'nın İslam dini için önemli olmasının ise tabikii bir nedeni vardır. Sırat Köprüsünün Kudüs'te bulunan Zeytin Dağı ve  Harem-i Şerif (Mescidi Haram) Mekke şehri arasında kurulacağına inanlıyor. İşte bu nedenle Zeytin Dağı, İslam dini için oldukça büyük bir önem taşıyor. 

3 din içinde önemli olan Zeytin Dağı ile ilgili daha detaylı bir çalışma olan "Zeytin Dağı - Kudüs'te Gezilecek Yerler - Kudüs Turu"  başlıklı içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

El Halil Camii 

kudüs ziyaret yerleri - kudüs turları 2022 - el halil camii

Yukarıda yer alan resimde El Halil Camii'nin iç kısmını görmektesiniz. Yazımızın içerisinde de bahsedeceğimiz kabirlerden bazıları bu resimde hemen dikkat çekmektedir. Kudüs turlarında gezilen yerler arasında olan El Halil, Hz. İbrahim gibi mübarek zatların kabrini içerisnde bulundurur. 

El Halil Camii'ne aynı zamanda Haramül Halil'de denilmektedir. 

Neden Haramül Halil denmiş buraya? Çünkü peygamberlerin babası Ebul Enbiya olan Hazreti İbrahim ve onun türeyen nesillerin kabirleri buradadır. Onun için buraya Haramül Halil denmiştir. Aslında Yahudilerin, Müslümanların ve Hıristiyanların buradaki pozisyonlarını iyi anlayabilmek için Hazreti ibrahim'in hayatını çok iyi bilmek gerekir. 

Hz. İbrahim'in hayatı ve El Halil Camii ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz "El Halil - El Halil Camii - Hz. İbrahim'in Hayatı - Kudüs Gezilecek Yerler" yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Mervan Mescidi

kudüs turları - mervan mescidi- kudüs ziyaret yerleri

Mervan Mescidi, Kudüs turlarında ziyaret edilen yerler arasındadır. Kudüs, Müslümanlık için birçok kutsal ve önemli mekan ile dikkatleri üzerine çeker. 

Niye Mervan Mescidi denmiş buraya. Yani Mervan'ın zamanında zaten var ancak  burayı baştan sona elden geçirdiği için buraya Mervan mescidi denmiş ki onun zamanında burada namaz da kılınmıştır.

Bakın Mescidi Aksa gibi çok büyük bir cami o zaman enine genişliyor ya sonradan yıkılmış. Burası da mescid olarak kullanılmış. Demek ki o zaman insanlar vakitlerinin hemen hemen hepsinde camiye gelip namaz kılıyorlar. Buradan, bu sonuc çıkıyor. 

Burası Mervan Mescidi. Çok mübarek bir yer. İslami kaynaklara göre muhtemelen Hazreti İsa'nın  büyüdüğü, Hazreti Meryem'in  itikâfa çekildiği yer.

Mervan Mescidi ile ilgili yazımızın devamını okumak için  >buraya<  tıklayınız. 


Siz de Kudüs'te bulunan bu kutsal mekanları görmek ister misiniz? Cevabınız evetse sizleri Marka Tur Kudüs Turları sayfamızı incelemeye davet ediyoruz. Dinimiz için paha biçilemeyecek önemi olan tüm bu yerleri sizlere sunduğumuz uygun fiyat avantajlarıyla, rehberimi eşlğinde ziyaret edebilirsiniz. Kudüs'te bulunan kutsal havayı solumak ve değerli rehberleirmizin verdiği bilgiler eşliğinde mübarek yerleri görmek sadece bir telefon uzağınızda! 

Kudüs Turlarına kayıt olmak veya bilgi almak için;

>Kudüs Turları kategori sayfasını ziyaret edebilirsiniz 

> 444 44 12 veya 0533 333 33 31 numaralarından bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 Diyanet logoTursab logo