Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Hac İptal mi? -2020 Hac Olacak mı? - Bu Sene Hac Var mı?

Hac İptal mi- 2020 Hac İptal mi

        Suudi hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, krallığın dışından gelen HACıların bu yıl bulaşıcılığı önlemek için HAC yapamayacaklarını açıkladı. Salı günü, Suudi yetkililer bu yıl sadece 10000  HACıya izin verileceğini yönünde açıklama yaptı. 
HAC ibadeti, geçmişte savaşlar ve hastalıklar nedeniyle birçok kez kesintiye uğradı veya azaltıldı, ancak kolera ve veba salgınlarının birkaç yıl boyunca HACıları uzak tuttuğu 1800'lerin ortalarından beri katılım konusunda önemli bir sınırla karşılaşmadı.Daha önce silahlı çatışmalar, siyasi anlaşmazlıklar ve hastalıklar nedeniyle HAC ibadeti yapılamadığı zamanlar da olmuştu.

Sizler için tarihten bazı olayları derledik. 

 

1.    Silahlı çatışmalar

 

930 Senesinde Karmatilerin Mekke’ye baskın düzenleyip Hacer’ül Esved taşını kaçırmalarıyla HAC ibadeti yapılamamıştı. Karmatilerin çok sayıda HACı öldürdüğü ve Müslümanların cennetten gönderildiğine inandıkları Kâbe'nin kara taşıyla kaçtığı söyleniyordu. Taşı bugünkü Bahreyn'deki kalelerine götürdüler. Abbasilerin taş için fidye vermesiyle HACer’ül Esved taşı geri getirildi ama 20 sene HAC ibadeti yapılamadı.

 


2.    Siyasi anlaşmazlıklar

 

Siyasi anlaşmazlıklar ve çatışmalar, çoğu zaman Mekke ve Medine'nin bulunduğu Suudi Arabistan'ın batısındaki Hicaz'a kara yolu boyunca koruma eksikliği nedeniyle belirli yerlerden gelen HACıların HAC yapmamaları anlamına geliyordu.
MS 983'te Bağdat ve Mısır yöneticileri savaştaydı. Mısır'ın Fatımi hükümdarları İslam'ın gerçek liderleri olduklarını iddia etti ve Irak ve Suriye'deki Abbasi hanedanının yönetimine karşı çıktılar.
Siyasi savaş nedeniyle geçmişte (MS 991'e kadar sekiz yıl boyunca) Mekke ve Medine'den çeşitli HACılar sakladı ve HAC İbadeti yerine getirilemedi. 
Daha sonra MS 1168'deki Fatımilerin düşüşü sırasında Mısırlılar Hicaz'a giremediler. Kentin MS 1258'de Moğol istilasına düşmesinden sonra yıllarca Bağdat'tan hiç kimsenin HAC yapmadıkları söyleniyor.
Yine yıllar sonra, Fransa Hükümdarı Napolyon’un bölgedeki İngiliz sömürge etkisi kontrol etmeyi amaçlayan askeri saldırıları nedeniyle 1798 ve 1801 yılları arasında HAC olmasını engelledi.

 

3.    Hastalıklar ve HAC

 

Şimdiki gibi, hastalıklar ve diğer doğal felaketler de Müslümanların HAC ibadeti aksamıştır.
Tarihte ilk defa HAC ibadetinin iptal edilmesine neden olan salgın hastalık, 967 senesinde ortaya çıkan Veba ile oldu. Bunun yanında kuraklık ile Fatımilerin kara yollarına hakim olması nedeniyle HAC olmamıştı. 
1858 Senesinde ortaya çıkan Kolera salgınından binlerce HACı etkilendi. Binlerce Mısırlı HACı Kızıldeniz sınırında karantina altında yaşamasına sebep oldu. 
Kolera salgını ile 19. ve 20. yüzyılın başlarında uzun yıllar bir tehdit oldu ve HACda aksaklıklarla bozulmalara neden oldu.  
1831 senesinde de Hindistan’da ortaya çıkan Kolera ile binlerce HACı olumsuz etkilenmişti. Aslında, hızlı bir şekilde art arda gelen birçok salgın ile HAC, 19. yüzyılın ortalarında sık sık kesintiye uğradı.

4.    Son yıllarda

 

Son yıllarda, HAC birçok benzer nedenden ötürü kesintiye uğradı.2012 ve 2013'te Suudi makamları, hastaları ve yaşlıları, MERS hastalığı endişesi nedeniyle HACca gitmemeleri konusunda teşvik etti.
Çağdaş jeopolitik ve insan hakları meseleleri de HAC ziyaretinde bulunabilecek kişilerde rol oynamıştır.
2017'de Katar’ın 1,8 Milyon Müslüman vatandaşı, Suudi Arabistan ve diğer üç Arap ülkesinin çeşitli jeopolitik konularda görüş ayrılıkları konusunda ülkeyle diplomatik bağları koparma kararını takiben HAC yapamadı.
HAC'ı iptal etme kararı, HACca gitmek isteyen Müslümanları kesinlikle hayal kırıklığına uğratırken, aralarından birçoğu, ilgili bir hadis - peygamber Muhammed'in sözlerini ve pratiğini bildiren bir gelenek paylaşılıyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in şu hadisi üzerine “Bir ülkede veba salgını duyuyorsanız, girmeyin; ancak veba siz bulunduğunuz bir yerde patlarsa, o yeri terk etmeyin” Müslümanlar HAC ibadetlerini o sene eda edememiştir. 

 

 

 Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0545 245 40 40

 

 
Diyanet logoTursab logo