Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Umre Kaç Gün Sürer Hac Kaç Gün Sürer

#Umre Kaç Gün Sürer - Umre Ne Kadar Sürer? # #Hac Kaç Gün Sürer? #Umrede ihram kaç gün giyilir #Hacda ihram kaç gün sürer

umre kac gün sürer umre kac gün'


Umre : Lugatte “Kâbe ziyareti, ziyaret; imar” olarak adlandırılan Umre,  fıkıh lisanındada  ihrama bürünerek  Kâbe-i muazzamayı tavaf etmek ve  Safâ ile Merve arası sa‘y yapma olarak ifade eder. Mutemir “umreyi yapan kimse diye denir” İtimârın manasıda “umreyi yapmak” demektir.''
 (islamansiklopedisi internet sitesinden alıntıdır)

Umre Kaç Gün Sürer

Umre Kaç Gün Sürer - Umre Ne Kadar Sürer?

Umre kaç gün sürer. Umre ne kadar sürer gibi kavramlar yeni uygun umreye gitmek isteyen mümin kardeşlerimiz için devamı sorulan bir soru halinde olduğu için bu makalemizi kaleme aldık.

umre süresi kaç gündür kavramının ibadet boyutundaki taraflarını inceleyeceğiz yani Umre ziyareti kaç gün diye sorduğu vakit kardeşimiz şunu soruyor aslında yani bu ibadet başından sonuna kadar ne kadar bir süreç sürmekte

Evvela umre kaç gün sürer kavramının başı ihrama girmektir ihramlı vaziyette kabe'ye teveccüh etmek. Bu kaç gün sürer ilk başı ihrama girmek ihrama giren bir mümin mesela Cidde havaalanından Mekke'ye giriş yapsa, oteline yerleşmesi işte abdesttir hazırlıktır grup hareketidir. Bu hazırlıklardan sonra Harem'e varılması, ve Kabe-i muazzama ya tavaf için niyet etmek, ve sonucunda tavafa başlamak 7 şavtan ibaret tavafı mızı yaptıktan sonra, mümkün mertebe makam-ı İbrahim'in arkasında iki rekat sabah namazı kılmak.
    Ve Umremizin tavaf kısmını tamam ettik.
Umremizin tavaf ibadeti takribi eğer tavaf sahasına, (Metafta) yapılırsa yarım saat gibi bir süreçte tamamlanır.
Umre ziyareti kaç gün sürer kavramını Umre kaç saat sürer desek daha uygun olur.
    Sonra umreniz in tavafını tamamlayan kardeşimiz Safa ile Merve tepelerinde say yapmak isteyen için Safa tepesine varır.

     Sefa tepesinde niyet ederek Merve'ye doğru yürür bu yürüyüş 400 metre dan ibaret mermer yoldan Merve tepesine varmaktır.

     Safa tepesinden Merve tepesine varmak normal yürüyüşle 7- 8 dakika alır. Ve toplam 7 şavtılık olan say ibadeti 45 dakikada tamamlanır.

    Umre kaç saat sürer mi kavramamız toplamda hemen hemen 45 dakika tavaf sahasındaki tarafımız takribi 45 dakika olan say ile beraber bir buçuk ile 2 saat içerisinde ibadet Umre ibadeti tamamlanır.

     Fakat otelden gelinmesi harem'de niyet edilmesi, tavafa başlanması 2 rekat namazı ve sonunda say yolunda 7 şavt say yapması en sonunda say ibadeti bittikten sonra traş olması ve bu şekil ile Umre'nin tamamlanması

   Umre ibadeti toplam olarak 4 saatte tamamlanan bir ibadettir genç arkadaşlar bu uygunUmre ibadetini 3 saatte de tamamlayabilirler.
 


Umrenin Kaç Gün Olma Durumu Konaklama Ve Umre Fiyatlarına Göre De Değişiklik Arz Etmektedir.

Umre ibadeti Mekke'de yapılır ve Umre Mekke'de tamam olur fakat peygamber efendimizi ziyaret etmek de umre'nin mühim sünnetlerindendir.

   O yüzden Umre ziyareti kaç gün ve ne kadar olan kavramlar da Medine ziyaretini de nazara almamız gerekiyor.

umre süresi kaç gündür olan sorularda en çok 15 günlük umre tavsiye edilmektedir ve Türk hacıları en ziyade 15 günlük Umre programına gitmekte

Burada umre süresi kaç gündür olduğu meselesine gelince eskiden beri 7 gün Mekke 7 gün Medine tarzında yapılıyordu.

Fakat medine'deki otellerin kısıtlı olmasından dolayı başta diyanet işleri başkanlığı Medine Umre programlarını kısaltılar.

   15 günlük Umre programının ilk 10 günü Mekke'de Umre ibadeti ile meşgule olarak geçmekte son 3 gece 4 günü ise medine-i münevvere de Ravza ziyaretleri mescit ziyaretleri Baki mezaristan ziyaretleri Peygamberimizin ayağının tozu değen her yeri ziyareti medine-i münevvere ziyaretlerini teşkil etmekte

   Umre kaç gün Umre ne kadar olan kavramımızın diğer sorgulaması ise şöyledir 7 günlük Umre programından ramazan Umre derinde 45 günlük umrede ne kadar Ramazan umre programı yapılmaktadır.

    7 günlük Umre ne kadar sürer denilirse bu Umre programının 4 gecesi Mekke'de olacak 3 gecesi Medine'de yeterli olacaktır bir tarzda planlama yapılır.
    7 günlük umre programları çoğunlukla lüks gruplarda tercih edilir
7 günlük Umre programları, 15 günlük umre turlar hakkında, 20 günlük Umre süreçleri, Ve tam Ramazan Mekke umre turu diye adlandırılan uzun Umre programları yapılmaktadır.

    Ramazan umre turlar hakkında ne kadar sürer denilirse Ramazan umresi çoğunlukla Türk umrecileri mizin Arzu ettiği istediği program bütün Ramazan sürecinde, tamamında Mekke'de kalmak. Ramazan sonunda Medine'ye geçip bayramda 4 gece Medine'de kalmak.

     Ramazan umre ziyareti kaç gün sorusu 30 gece Mekke 4 gece Medine tarzında 35 günlük bir Umre programı olur. Fakat vize süreci uzatılıp 40-45 günlere kadar uzanan bir ramazan umresi programı olabilir.

     7 günlük umre 4 gecesi Mekke 3 gecesi Medine olarak çoğunlukla lüks hacılarımızın istenilen programıdır.

   umre süresi kaç gündür, sürer meselesinde bundan 2 sene önce Suudi hükümeti 2018'den itibaren umre turlarını süreç olarak kısıtlama tarafına gittiler.

    2018 öncesi Umre programları bazen 50 güne kadar uzatılabiliyordu. Fakat Suudi hükümeti 2018 itibariyle vizelerde kısıtlama yaparak 28 günden fazla Umre yapılamaz diye vize kısıtlaması getirmiştir.

   Umrede fazla gün kalmak isteyen hacılar'a cezai işlem uygulanmakta

2021'de Umreler 28 günü aşmamak da yani 2021 yılında eskisi gibi 1 aydan fazla kalamaz.

  Diyanet umre süreçleri de çoğunlukla 7 ve 14 ve 21 gün sürer. Diyanet işleri başkanlığı çoğunlukla Umre derine 14 gün yaptırır.

Hac Kaç Gün Sürer?

Umre kaç gün sürer soran ve düşünen arkadaşlar Haccın'da ne kadar gün süreceğini merak  edebilirler.

Hac kaç gün sürer denildiğinde Hac toplam temettü haccının yaparsa 5 gün gibi bir süreç Hacı adayının önündedir. Yani bir daha acı toplam 5 günde haccını bitirebilir

Temettü haccı olan bir hacı harem'den girdiğinde hemen umresini yapar, ihramdan çıkar.

     Arafat sürecinde yani bayrama 2 gün kala ihrama girer . mina'ya orada bir gece,  yani 24 saat yani beş vakit namazı orada kalacak tarzı ile konaklama yapar.

    Hacdaki konaklama süreci Mina programı tamamlandıktan sonra arefe sabahı Arafat'a geçilip ta akşama kadar vakfe ve sair ibadetler tamamlanıp akşam müzdelifeye intikal edilir arefeyi bayrama bağlayan gece müzdelife'de vakfeye durulur. Bayram sabahı müzdelifeden şeytan taşlamaya doğru hareket edilir. Ve bayramın 1. Günü bir şeytan taşlanır.

    Haccın kaç gün süreceği konusunda 3 günü de tamamlayıp Bayram sabahı kurban kesim haberi geldikten sonra ihramdan çıkar ve artık bayramın 2. Ve 3. Günü ikinci ve 3 şeytanlara taş atmak üzere tekrar şeytana taş atmaya gider.

Yani umresi ile beraber  hac ve umre  kaç gün sürer denildiğinde Umre , Mina, Arafat ve şeytan taşlama ibadetleri ve Bayram günlerinde mümkün mertebe farz olan Ziyaret tavafını yapması ve de veda tavafını yapması tamam iyi de 5 günlük bir ibadet süreci hacının önündedir.

   Fakat Hac kaç gün meselesinde Türk hacıları çoğunlukla 35 ila 45 günlük  hac ve umre süreçlerini talep etmektedir. Bu Hac sürecinin Büyük bir kısmı  mekke i mükerreme'de geçer.

   Umre kaç gündür olan soruda cevap verdiğimiz gibi medine-i münevvere de 3 gece konaklama yapılıp haccın tamamı

mekke i mükerreme'de konaklama ile tamamlanır.

Umre en az kaç gün olur

Umre en az, en kısa umre için,  5 gün olur burada lüks programlar için geçerlidir 3 gece

mekke i mükerreme iki gece Medine programları olarak bu hizmet sunulmaktadır.

En az umre programı için bizimle iletişime geçebilirsiniz 444 44 12

 

Umrede ihram kaç gün giyilir

Umrede kaç gün ihram giyilir kavrama şöyle değerlendirilir umreci mikat sınırından girdikten sonra tıraş olasıya kadar ihramlı vaziyette bulunur bu da toplamda 5-6 saatlik bir ihramlı olmak demektir

 

Hacda ihram kaç gün sürer

 

Bir Hacı adayının temettü haccı yaptığı zaman ihramlı bulunma süresi yaklaşık üç gündür eğer mina'ya çıkarsa eğer Mine çıkmazlar direkt Arafat'a giderlerse ihramlı bulunma süresi hacda takribi olarak 2 gün mühlet ihramlı olur.
Bu konu hakkında yeterli bilgi almak isterseniz Diyanet işleri başkanlığının RESMİ SİTESİNE lütfen tıklayınız.Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo