Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

UMRE Nerede Yapılır, Mikat Yerleri

#   İhrama nerede girilir. ? Harem bölgesi nerelerdir ? Harem civarına ihramsız girilemez mi? #İhrama Nerede Girilir? Mikat Yerleri #Harem Bölgesi Nerededir ? harem Bölgesi Neresidir ? #Haremde UMRE Ve Hac Yapanlar İhrama Tekrar Nerede Girerler ? #Hıll Bölgesi Ne Demektir Ve Neresidir #Afak Hangi Bölgedir, ne Demektir? #İhramsız Hangi Noktalardan Geçilmez, Nerelerden Geçilmez ? Mikat Yerleri #Harem Bölgesine İhramsız Girilebilir Mi? #Ümre Nerede Hangi Ülkede? #UMREye Gitmek Ne Demek #UMRE Nerede Harita?

        UMRE Nerede Hac Nerede, UMREye Hangi Şehre Gidilir, UMRE Hangi Memlekette Yapılır, Hac Nerede Yapılır ..sorularına Size İzah Vermeye Çalışacağız.

Umre Nerede Yapılır ?

  Hac ve UMRE Kur'an'ın emri ile Peygamber sallallahu Aleyhisselam'ın tarifi ile Suudi Arabistan toprakları içerisinde Mekke şehrinde belli bir mikat mahallinde ihramlı vaziyette yapılmaktadır.

 

   İhrama nerede girilir. ? Harem bölgesi nerelerdir ? Harem civarına ihramsız girilemez mi?

İhrama Nerede Girilir? Mikat Yerleri

   Bu kıymetli fıkhi konuları şöylece izah etmeye çalışacağız Mekke'ye ihramsız girilebilir mi ? Harem bölgesi nerelerdir. ? Harem civarında ihramsız gecilemez mi. ? İhrama nerede
girebiliriz ?

   Kuranı Kerim'de , Ve yüce kitabımızda Kabe'ye "Beyt'ül haram" ve Kabe'yi saran Kabe'yi çevreleyen Mescide "Mescid-i Haram" denilmiştir ve Kabe-i Muazzama'nın içinde bulunduğu Mescidi Haram civarınada Mekke Şehri "Harem" bölgesi olarak tabir edilmiştir.

   Mescid-i Haramın civarına "Harem",  "Hıll" ve "Afak" ifadeleriyle ,UMRE ve Hac yapan kişilerde bulundukları bölgelere göre Afaki , Hılli ve Mekki olarak üç sınıfa ayrılmasını netice vermiştir.

 

 

Harem Bölgesi Nerededir ? harem Bölgesi Neresidir ?

   Hz. İbrahim Aleyhisselam'ın Cebrail Aleyhisselam rehberliği ile belirlediği sonra Peygamberimizin işaretlemesi ile yenilene Mekke ve etrafında av hayvanlarına zarar vermemesi bitki koparılması gibi ihram yasakları ile belirlenen emniyetli bölgeye "Harem" denir

   Harem bölgesi Mekke ve Civarıdır belli bir ölçü belli bir mahalle kayıtlıdır. Bu kayıtlı ölçü mikat dinlen sınırlarla getirilmiştir.

Haremde UMRE Ve Hac Yapanlar İhrama Tekrar Nerede Girerler ?

   Harem bölgesi içerisindeki UMRE ve Hac yapanlar hıll bölgesine çıkarak, yani Cirane ve Hudeybiye ve Ten'im tarafına giderek tekrar UMREye girebilirler, tekrar ihrama girebilirler.

Hıll Bölgesi Ne Demektir Ve Neresidir

   Hıll demek, Harem ile Mikat arasındaki mahal demektir.  Bu bölgede ikamet edenler Hılli veya Mikati olarak ifade edilir.

Afak Hangi Bölgedir, ne Demektir?

   Hıll ve Harem bölgesi dışında kalan bütün noktalara Afak denir. Yani Harem dışına, hıll dışına Afak denir. Uzaktan gelen insanlara "Afaki" denir hariçten gelmek manasındadır.

Umre Nerede Hangi Ülkede ?

İhramsız Hangi Noktalardan Geçilmez, Nerelerden Geçilmez ? Mikat Yerleri

 CUHFE

   Cuhfe, Suriye ve Mısır tarafından gelenlerin mikadıdır. Mekke-i mükerreme 190 kilometre civarındadır.

ZULHULEYFE

    Zulhuleyfiye, Medine tarafından gelenlerin mikat mahalledir peygamber sallallahu aleyhi ve sellem veda haccında "Abar-ı Ali"  denilen mıntıkada ihrama girmiş ve oradan hacca gelmiştir. Yaklaşık 450 kilometre civarındadır.

ZARÜIRK 

   Zarüırk, Irak tarafından gelenlerin mikat mahalli dir. Mekke'ye 100 kilometre civarındadır.

Zulhuleyfe Yolu

YELEMLEM

   Yelemlem, Hindistan ve Yemen tarafından gelenlerin mikat mahalli olup Mekke-i Mükerremeye yaklaşık 55 kilometre mesafededir mekke-i mükerreme en yakın mikat mahalli Yelemlemdir.
 

Harem Bölgesine İhramsız Girilebilir Mi?

   Harem bölgesine Maliki ve Hanbeli fıkhına göre ihramsız girilmez afakilerin illa ihram ile girmesi gerekiyor.
 
   Şafii fıkhında UMRE niyeti ile girmeyenlerin Mekke sınırlarına İhranm'la girmeleri vacip değil, müstehaptır.

Umre Nerede ?
 

Ümre Nerede Hangi Ülkede?

Ümre NEREDE, hangi ülkede, UMRE'nin ziyaretinin yapıldığı şehir mekke'dir Mekke müslümanlar tarafından kutsal kabul edilmektedir hem UMRE hem Hac Mekke'de yapılmaktadır Mekke Suudi Arabistan'da bir şehrin ismidir. Türkiye'den İstanbul uçuşu ile yaklaşık 3,5 saatte alabilmektedir Türkiye'ye İstanbul mesafesi takribi olarak 3000 kilometrede bulunmaktadır.

    Türkiye'de müslümanlar Mekke varmaları için ilk önce Cidde havaalanına inmeleri gerekiyor oradan otobüslerde yaklaşık 70 kilometre mesafede Mekke sınırına giriş yapacaklar ve UMRElerini Kabe-i muazzama da yapacaklar.

    Ciddede uluslararası havaalanı bulunmakta ve Mekke için insanlar ciddeye gelmek zorundadır. Mekke'ye ulaşım eskiden karayoluyla mümkündü şimdi o yol kapalı

UMREye Gitmek Ne Demek

     Kur'an'dada emredildiği üzere Cenabı hak buyuruyor benim evimi yani Beyt-i şerifimi ,Kâbe-i Muazzamayı ziyaret etmek benim sizin üzerinde hakkımdır . Yani UMREye gitmek demek, Cenabı Hakk'ın evini ziyaret etmek demektir ve ihramlı vaziyete girip tavaf ve say yapmak, traş olup UMREmizi tamamlamak gerek.

Umre İçin Nereye Gidilir ?

UMRE Nerede Harita?

Ümre nerede yapılır harita bilgisi olarak Asya kıtası'nda Suudi Arabistan memleketinde Mekke şehrinde Mekke şehrinin merkezinde Kabe i muazzama etrafında Mescidi haram civarında Ümre yapılır. UMRE harita noktasında dünyanın merkezinde bulunmaktadır.

 


Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo