Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Umre Kaydı - Sık Sorulanlar - 7 Günlük Umre Tur Programı Mekke Başlangıç

#Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler Nelerdir? #Umre İçin Neler Gerekli? Umre İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?  #Umre Hazırlıkları Nelerdir? #Pasaport Nasıl Çıkarılır? Gerekli Evraklar Nelerdir? Pasaport Ücretleri #Pasaport İçin Gerekli Evraklar - Umre İçin Pasaport  #Marka Tur Hesap Numaralarımız #Pasaportu Hızlı Çıkarma -  Pasaport Gönderi Adresimiz #Umreye 65 Yaş ve Üzeri Gidebiliyor mu?  #Umrede PCR Testi veye Aşı Şartı Aranıyor mu?  #7 Günlük Umre Turu- Mekke Çıkışlı #10 Günlük Umre Tur Programı

Umre Kaydı Nasıl Yapılır?

Umre kaydı, bu kutsal ziyaret için niyetlenen müslümanların merak ettiği bir konudur. Kendisini maddi ve manevi olarak Umre ibadeti için hazırlayan müslümanlar, "Umre kaydı nasıl yapılır?" soruusuna cevapp aramaktadır. Marka Tur olarak sizlere aşağıda, Umre kayıt sürecinin nasıl işlediğini ve konu ile iligili diğer merak edilen soruları yanıtladık. 

Kayıt sürecinin ilk aşamasını, tur ücretinin %25'lik kısmının ödenmesi oluşturuyor. Bu miktarı ödediğinizde Umre kaydı için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Toplam ücretin, tur hareket tarihinden 7 gün önce tamamlanmış olması gerekiyor. Umre turuna katılmak isteyen yolcuların, belirlenen hareket tarihinden 20 gün öncesinde kayıt için gerekli olan evrakları bize ulaştırması gerekir. 

Eğer umre için vize aldıktan sonra herhangi bir nedenle iptal etmek isterseniz, yaptığınız ödemenin 150 USD'si (Diyanet, vize vb. masraflarıdan dolayı) alınmaktadır. Uçak bileti alındıktan sonra tur kaydınızı iptal etmek isterseniz, bu durumda alınan miktar 200 USD oluyor. Son olarak, tur hareket tarihinin bir hafta öncesinde kaydınızı iptal etmek isterseniz, 2 gecelik "No Show"  (1 gece Mekke oteli, 1 gece de Medine Oteli  için) adı verilen ücret sizden alınır. Tüm işlemler yapıldıktan ve yurtdışına çıkş yapıldığı zamandan sonra, herhangi bir nedenden dolayı Türkiye'ye erken dönemk isterseniz, bu durumda herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır. (Konaklama, ulaşım ve vize gibi masraflara daha önceden ödeme yapıldığı için.) 

Tur Ücretine Dahil Olan Hizmetler Nelerdir?

1.Gidiş-Dönüş Uçak bileti (Türk Hava Yolları) 

2.Turlarda ismi verilen otellerde kahvaltı ve akşam yemeği

3.Diyanet kartı

4.Marka Tur rehber hizmeti 

5.İhram, seccade

6.Otel transferleri ve ziyaretler

7.Tur programında belirtilen gün sayısı kadar konaklama (Mekke-Medine otellerinde)

8.3'lü set olarak seyahat çantası 

10.Umre rehber kitapçığı

11.Vize

Tüm Türkiye'den uçak aktarmaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. 

Umre Tur Fiyat Sayfasına Dönmek İçin Tıklayınız.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

1. İstanbul Havalimanı ulaşım (Programımız İstanbul Havalimanı'ndan başlar ve dönüşte yine aynı yerde biter.)
2. Sağlık sigortası ve alan vergileri
3. Ekstra harcamalar.

Umre Tur Fiyatlarının Etkileyen Faktörler

Umre fiyatları, özellikle pandemi sonrasında çok araştırılan bir konudur. Umre ziyareti sırasında kişisel olarak yapacağınız ekstra harcamalae dışında, tek bir ücret ödersiniz. Yukarıda, umre tur ücretine dahil olan hizmetleri görebilirsiniz. Bunlara ek olarak, umre fiyatlarınındaki farklılıkların nedenini merak ediyorsanız, aşağıda sizler için bu sorunun da cevabını vermiş bulunmaktayız. 

Umre Fiyatları;

Kalacağınız otelin Kabe'ye(Mekke'de) ve Mescid-i Nebevi'ye  (Medine) olan uzaklık mesafesi, 
Kalacağınız otelin yıldız sayısı, 
Otelde kalaağınız gece sayısı,
Seyahat edeceğiniz havayolu, 
Şehirlerarası ulaşım ve gezilerde tercih edilen otobüsün kalitesi, modeli gibi etkenlere göre farklılık gösterir. 

Umre ziyaretinizi gerçekleştirken herhangi bir problem ile karşılaşmamak için, Umre turlarını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Satın alacağınız Umre turunda ne kadar bir ücret karşılığında hangi hizmetleri alıyor olduğunuzu iyi bilmelisiniz. Bizler Marka Tur olarak, sizlere hem uygun fiyatlı hem de rahat edebileceğiniz Umre tur ve fiyatları sunmaktayız. Herhangi bir sorunuz varsa, bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirisiniz.

Umre İçin Neler Gerekli? Umre İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 

Uçuş tarihinden itibaren en az 7 ay geçerli olacak sürede pasaport
T.C kimlik numaralı, nüfus cüzdanınızın ön ve arka tarafının olduğu fotokopi,
45 yaş altı kişiler, eşi ile umreye gidecekse vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfud müdürlüğünden alınmış olacak), 
Çocukları ile giden aileler için vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınmış)
45 yaş üstü bay-bayan yolcular tek başına veya eşi ile gitsin pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi olması yeterlidir. 

Umre Hazırlıkları Nelerdir?

Her mümin Umreye gitmenin hayalini kurar. Bu ibadetin gerçekleştirildiği Suudi Arabistan ülkesi, bizim alışık olmadığımız ve farklı bir iklime sahip olduğu için birçok müslüman “Umre hazırlıkları nelerdir?” sorusunu sormaktadır. 

Umre Hazırlık Listesi

Umre için hazırlık yaparken yanınıza almanız gereken eşyalar aşağıdaki gibi 4 başlık altında toplanabilir. 

●    Umre kıyafetleri

Medine ve Mekke'de havanın sürekli sıcak olacağını göz önünde bulundurarak ince kıyafetler almalısınız. Kıyafetlerinizin pamuk kumaştan ve hava alabilir olması da oldukça önemlidir. Açık renk tonlarında ve iç göstermeyen tarzda kıyafetler seçmek rahat etmenizi sağlar. Ayrıca, akşam serinliklerinde giyebileceğiniz ince bir hırka götürmeniz de iyi olur. Yine havaların sıcaklığından dolayı, çoğunlukla terlik giyeceğiniz için, fazla çorap bulundurmanız gerekmez. Kadınların, onlara özel olarak üretilmiş abdest çoraplarını yanına alması gerekir.  Dolayısıyla rahat ve ortopedik bir terlik, ibadetlerinizi ve gezilerinizi daha rahat yerine getirmenize olanak sağlar. Son olarak hem kadın hem de erkekler için yeterli sayıda iç çamaşırı, ihram kemeri, güneş gözlüğü ve boyun cüzdanını da valinize eklemelisiniz. 

●    Umre için sağlık malzemeleri

Umre ibadetini gerçekleştireceğiniz noktalarda birçok eczane bulunmaktadır. Ancak, sürekli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa, mutlaka yanınıza almalısınız. Bunun dışıda, güneş kremi, ağrı kesici, ishal ilacı, yara bandı, pişik kremi vb temel standart malzemelerinin halihazırda, valizinizde olması faydalı olacaktır. 

●    Umre temizlik malzemeleri

Umre için valiz hazırlarken standart kulladığınız temizlik malzemelerini de almalısınız. Bunlar diş fırçası ve macunu, sabun veya kokusuz şampuan, tırnak makası, makas, peçete, kolonya gibi malzemler sıralanabilir. 

●    Umre ibadeti için gerekli ihtiyaçlar

Umre hazırlığı yaparken temel ibadet eşyalarını almayı unutmamalısınız. Örneğin seccade, tesbih, takke, Kuran-ı Kerim'i yanınıza alabilirsiniz. 

Pasaport Nasıl Çıkarılır? Gerekli Evraklar Nelerdir? Pasaport Ücretleri

Umreye ve hacca gitmek isteyen müslümanların en sık sorduğu sorulardan biri "Pasaport nasıl çıkarılır?" olmuştur. Buna ek olarak, işlem aşamalarından birini oluşturan pasaport randevusu da çok merak edilen bir konudur. 

Pasaport Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler:

1.) Pasaport Başvurusu İçin Randevu Almak: E-devlet  üzerinden,  randevu gov.tr” ile veya 199 numaralı Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden randevu alınabilir. 

2.) Biyometrik Fotoğraf  Çektirmek:: 2 adet Pasaport için uygun biyometrik fotoğraf çektirmelisiniz. 

3.) Bankaya Pasaport Harç Bedelini Yatırmak

4.) Eğer daha önceden pasaportunuz varsa, başvuru işlemi sırasında eski pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Pasaport için gerekli belgelerinizi hazırladıktan ve randevu aldıktan sonra Yeşil (Hususi) ve Gri (Hizmet damgalı) pasaport için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne; bordo (umuma mahsus) pasaport için ise İl ve İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne başvuru yapılmaktadır. 

Pasaport İçin Gerekli Evraklar - Umre İçin Pasaport 

Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi 

Son 6 ay içinde çekilşmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Varsa eski pasaportunuz

Kısıtlı kişiler ve çocuklar için muvafaktname (eğer yasal temsilci başvuru merkezinde değilse)

Başvuru yapmadan önce harç ve defter bedelinin ödenmesi

Pasaport ücretleri her yıl değişiklik göstermektedir. 2022 yılı için belirlenen pasaport harç bedeli fiyatları  ise aşağıdaki gibidir:

  • 6 ay için: 309 TL 
  • 1 yıl için: 450 TL
  • 2 yıl için: 738 TL
  • 3 yıl için: 1048 TL
  • 4- 10 yıl arası için 1478 TL 

Harç bedeline ek olarak, defter bedeli de ödenmektedir. Bu ücret ise sabit 225 TL'dir. 

Pasaport Ücretini aşağıda yer alan bankaların şubelerinden veya internet bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz. 

Tüm devlet ve özel bankalara Pasaport defter ve harç ücretleri yatırılabilir. 

Marka Tur Hesap Numaralarımız

TR390020500000891418700002

Tahir Maran

Kuveyt Türk katılım Bankası

TL Iban 

 

TR280020500000891418700103

Tahir Maran

Kuveyt Türk katılım Bankası

USD HESABI

Not: TL - USD ödemelerinde ücretsiz EFT- Havale mümkündür. Gönderilen TL rakamı üzerine, Dolar alımlarında devletin aldığı vergi eklenir. 

Umreye Çocuklar Gidebiliyor mu? 

Bazı aileler umre ziyaretini çocukları ile gerçekleştirmek istiyor: Dolaysıyla "Umreye çocuklar gidebilir mi?" sorusu da zaman zaman soruluyor. Umreye, çocuklar gidebiliyor. Artık tüm çocuklar Umreye gidebiliyor. 

Pasaportu Hızlı Çıkarma -  Pasaport Gönderi Adresimiz

Eğer Marka Turizm ile Umreye gidilmesi kararlaştırılırsa, Marka Turizm’in Ankara’daki ekip arkadaşlarından birisi vasıtası ile pasaportun o gün içerisinde elden alınması mümkündür.

Burada iki nokta nazara alınmalıdır;

-Pasaport müracaatında alıcı adres tanımlandığında Ankara’daki arkadaşımızın adres ve T.C. kimlik numarası alıcı olarak gösterilmelidir.

(Eğer alıcı olarak Ankara’daki arkadaş tanımlanırsa, bize bildirilmesi gereklidir.)

 - Pasaport müracaatı sabah yapıldığı zaman saat 14.00 gibi bize bildirilerek elden teslimini (Ankara Nüfus İdaresi Genel Merkezi’nden) takip etmeliyiz.

(Pasaportlar, adreslere Ankara Nüfus İdaresi’nden kargo yolu ile dağıtım yapılmaktadır.

Pasaport Gönderi Adresi:

Marka Tur Mimar Sinan Mahallesi, Selam-i Ali Efendi Caddesi, 31/1, Üsküdar/İstanbul

444 44 12

(MNG Kargolarını, karşı ödemeli-ücretsiz gönderebilirsiniz.)

Umreye 65 Yaş ve Üzeri Gidebiliyor mu? 

Umre için olan Covid-19 yasaklarının birer birer kalkması ile "65 yaş üzeri Umre'ye gidebiliyor mu?" konusu da merak edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Umre için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Yani Umreye 65 yaş ve üzeri olan kişiler gidebilir. Ancak Hac için 65 yaş sınırı bulunmaktadır. 

Umrede Kabeye Randevu İle mi Giriliyor? 

Umrede Kabeye randevu ile girilmesi uygulaması pandemi nedeniyle alınmış bir önlemdi. Ancak edindiğimiz son bilgilere göre bu uygulamanın artık kalktığını biliyoruz. Artık Umrede Kabeye randevu ile girilmeyecek. 

Umrede PCR Testi veye Aşı Şartı Aranıyor mu? 

Umre için alınan koronavirüs önlemleri çerçevesinde çeşitli gelişmeler olmaya devam ediyor. Daha önce yapılan açıklamalara göre PCR testi ve aşı şartı olacağı bildirilmişti. Ancak güncel bilgiler böyle bir şart istenmediği şeklindedir. Dolayısıyla umre için aşı veya PCR testi şartı aranmıyor. 

Umre Fiyatlarında, Marka Tur Kredi Kartına Taksit Yapıyor mu?

Koronavirüs öncesindeki süreçte Kuveyt Türk ve Türkiye Finans kredi kartlarına vade farksız, faizsiz 5 taksit seçenği hizmeti vermekteydik. Fakat, süreç ve sezon yeni açıldığı için bankalar, daha kampanya başlatmadılar. Süreçteki gelişmeleri sizinle paylaşacağız. 

7 Günlük Umre Turu- Mekke Çıkışlı

1.GÜN – İSTANBUL – CİDDE – MEKKE

İstanbul Havaalanı Dış Hatlar Gidiş Terminali tüm yolcular için Umre turunun başlangıç noktasıdır.  Marka Turizm Kontuarı’nın önünde, daha önceden belirlenmiş olan saatte yolcular bir araya gelir. Daha sonra,  bilet ve bagaj işlemlerinin yapılması gerekir.  Mekke başlangıçlı gidişlerde rehber hocamız eşliğinde iki rekat ihram namazı kılındıktan sonra ihram giyilir. (Medine başlangıçlı turlarda ihram giyilmez.) Türk Hava Yolları ile Cidde’ye uçuş gerçekleştirilir. Ciddeye gelindiğinde klimalı otobüsler ile otele ulaşım sağlanır. Sizler otele vardığınızda, odalarınıza yerleşir ve biraz dinlenirsiniz. Dinlenme sonrasında, rehber hocamızın eşliğinde Umre ibadeti yapılır.  (Medine başlangıçlı turlar da  Mescid-i Nebevi’yi selamlamak için ziyaret gerçekleştirilir.) Bu ziyaret sonrasında gece otelde kalınır. 

2. GÜN – MEKKE
İlk olarak otelde sabah kahvaltısı yapılır ve saat 7’de lobide toplanılır. Sonrasında Mekke’de ziyaret edilecek yerler sırasıyla gezilir. Ziyaret edilen yerler sırasıyla aşağıdaki gibidir:
Arafat: Arafat aynı zamanda Hac güzergahıdır. Burası İnsanoğlunun, geçiçi yurdu olan dünya ile ilk kez tanıştığı noktadır. Arafatı önemli kılan diğer detay ise Veda Hutbesinin okunduğu yer olmasıdır. 

Müzdelife: İnsanların bir araya geldiği veya Hz. Adem ve Hz. Havva’nın birleştiği yer olduğu için Müzdelife denildiği rivayet edilir. 

Mina Parkuru, Sevr Dağı ve Mağarası: Sevr Mağarası, Hicret döneminde Hz. Muhammed’in Hz. Ebubekir ile müşriklerden korunmak için sığındığı yerdir. Bu mağarada 3 gün boyunca kalmışlardır. 

Nur Dağı ve Hira Mağarası: Peygamberimize vahiy gelen mağaranın adı Hira'dır. 

Cennet-i Mualla kabristanlığı: İçlerinde Hz. Hatice annemizin, Peygamberimizin oğullarından Kasım ve Abdullah’ın da olduğu birçok sahabi bu mezarlığa defnedilmiştir.

7 Günlük Umre tur programının 2. Gününde son olarak ziyaret edilen yer Cin Mescididir. Medine başlangıçlı olan turlarda, oradaki kutsal yerler gezilir. Bu geziler sonrasında otelde akşam yemeği yenir ve konaklanır. 

3. GÜN – MEKKE
Marka Turizm Umre programında sabah kahvaltısı otelde edildikten sonra değerli rehber hocalarımız eşliğinde Toplu Tavaf programı uygulanır. Ardından namaz kılmak için Haremi Şerife gidilir. Kalan zaman, serbest ibadet edilmesi için ayrılmıştır. Akşam yemeği otelde yenir. 

4. GÜN
Her zaman olduğu gibi ilk olarak kahvaltı edilmektedir. Kahvaltı sonrasında, Umre ibadetini gerçekleştirmek isteyen kişiler Mescid-i Ten’imde toplanır ve Umre için hazırlık yapılır. Umre ibadetinin yerine getirilmesinin ardından herkes serbest bir şekilde ibadet yapabilir. Otelde akşam yemeğinin yenmesi ile gün sonlanır. 

5. GÜN 

Umre programında da sabah kahvaltısı ile güne başlanır. Ancak 5. gün, diğer günlerden biraz daha farklıdır çünkü Medine’ye gidilecektir. Bunun için ilk olarak çıkış hazırlıkları yapılır ve herkes otel lobisinde toplanır. Medineye, yaklaşık 5 saat süren bir otobüs yolculuğu ile gidilmektedir. Medineye varışta ………….. oteline yerleşilir. Herkes yerleştikten ve bir süre dinlendikten sonra Ravza’ya gidilir. Ravza’dan sonra Mescid-i Nebevi’ye gidilir. Otelde akşam yemeğinin yenmesi ile bir gün daha son bulur.

6.GÜN
Sabah kahvaltısı ile başlayan Umre Tur programı, daha önceden belirlenen saatte otel lobisinde bir araya gelinmesi ile devam eder. Daha sonrasında Medine’deki önemli ve kutsal yerlerin ziyaret edilmesi için yola çıkılır. 

Ziyaret edilen yerler:

Uhud Şehitliği: Peygamberimiz ve Hz. Fatma bu mezarlığı çokça ziyaret ederdi. 

İki Kıbleli Mescid (Kıbleteyn Mescidi) : Mescide bu ismin verilmesinin bir nedeni vardır. Bir gün sahabe namaz kılarken Bakara Suresinin 144. ayeti iner. Bunun üzerine sahabe kıblesini Kudüs’ten Kabe’ye doğru çevirir. Kudüs kıblesi ile başlayan namaz Kabe kıblesi ile son bulduğu için “İki Kıbleli Mescid” ismi ile anılır. 

Hendek Savaş Bölgesi ve Kuba Mescidi: Bu noktalar Hz. Muhammed’in hicret yolcuğundaki ilk durağı olan Medineye 5 km uzaklıkta bulunur. 

7. GÜN
Umre turunun sonu, yani 7. günde kahvaltı yine otelde yapılır. Bugün, müslümanların kutsal topraklardaki son günüdür.  Devamında herkes lobide bagajları ile beklemeye koyulur. Türk Hava Yolları ile Medine’den İstanbul’a uçak yapılan uçak yolculuğu ile dönüş sağlanır. 

10 Günlük Umre Tur Programı

Mekke çıkışlı 10 Günlük Umre Planlaması, 7 Günlük Program ile benzer şekilde gerçekleşir. 

 

Diğer Umre programlarını incelemek isterseniz, aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12 - 0532 111 22 01

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 111 22 01

 

 

 
Diyanet logoTursab logo