Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Umre İçin Neler Gerekli

    Allah’a ve O’nun elçisine inanıp iman eden herkesin, gücü yetiyor ise Umre yapmasa sünnettir. Hatta kimi alimlere göre de farzdır. Kelime anlamı ile ziyaret manasına gelen Umre için Müslümanlar, İhram’a girdikten sonra Kâbe’yi tavaf edip, Safâ ve Merve arasında Sa’y yaptıktan sonra saçını tıraş ederek ihramdan çıkmaları ile yerine getirilmiş olur. Umre’nin Hac gibi belirli bir vakti yoktur. Hac ayı hariç her Müslüman yılın herhangi bir döneminde bu ibadeti eda edebilir yalnız Peygamber Efendimiz (s.a.v), Ramazan ayında yapılan Umre’nin Hac kadar sevabı olduğunu buyurmuştur.  

            Umre için kişi manen ve madden hazırlık olması gerekir. Manen, kişi kendi nefsi ile mücadele etmeli ve Allah Azze ve Celle’nin evim dediği Kâbe’yi ziyaret ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa’nın huzuruna çıkmak için hazır olmalıdır. Bu bakımdan Hac ve Umre cihadın en faziletli olanlarından sayılmaktadır. Kişi aynı zamanda dünyevi her istek ve arzuyu terk etmeli, edep, hayâ ve ahlakta örnek davranışlar sergilemelidir. Umre, Hanefi ve Maliki mezheplerde müekked olan bir ibadet iken Şafî ve Hanbeliler’de farz olan bir ibadettir. Bu bakımdan Umre’nin birçok fazileti vardır.

            Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hac ve Umre’nin faziletleri hakkında şöyle buyurmuştur:

  • “Hacılar ve umre yapanlar, Allah’ın ziyaretçileri ve ona gelen elçileridir. O’ndan istediklerinde onlara verir, istiğfar ettiklerinde onları affeder, O’na dua ettiklerinde dualarına karşılık verir. Birisi için şefaat ettiklerinde şefaatleri kabul edilir.” (İbn Mace; İbn Hıbban; Beyhaki)
  • Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.” ( Müslim, Hac, 437)
  • “Ramazan’da yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir." (İbn-i Mace, Menasik, 45 )
  • “Vefatımdan sonra beni ziyaret eden kimse, sanki hayatımda ziyaret etmiş gibidir!” (Dârekutnî, Sünen, II, 278; Beyhakî, Şuab, VI, 46/3855)
  • “Kabrimi ziyaret edene, şefaatim vacip olur.” (Heysemî, IV, 2. Bkz. Beyhakî, Şuab, III, 488-490/3862)

Ne mutlu bu övgülere mazhar olanlara…

Umre için kişinin manen hazırlıkları yaptıktan sonra maddi olarak gerekli hazırlıkları yapması gerekmektedir. Maddi gücü yerinde olan her Müslüman bu ibadeti eda etmelidir. Öte yandan günümüz şartlarında bir takım sorumlulukları da yerine getirmelidir. Bunlar:

İhram Elbisesi (Erkekler için iki parçadan oluşan ve dikişsiz olan elbise, bayanlar içinse üzerlerine uygun bir kıyafet -ferace vb.- giymeleri yeterlidir)

En az bir yıl geçerliliği olan çipli pasaport

Vize,

Uçak Bileti (Tur firmamız sizler için Pasaport, Vize ve Uçak teminatını sağlamaktadır)

İhtiyaç duyacağınız kıyafetler (Örneğin Tavaf terliği, pijama, hırka, şal, güneş gözlüğü, havlu, bebek pudrası, diş fırçası ve macunu gibi günlük hayatta işinize yarayacak kıyafetler tavsiye edilir)Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12 - 0532 111 22 01

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 111 22 01

 

 

 
Diyanet logoTursab logo