Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Tavaf Neden Yapılır | Kabe'de Neden 7 Kere Tavaf Edilir | Marka Tur

     Kabede Tavaf, Kabe Neden Tavaf Edilir, Tavaf Neden Yapılır ?

Kabede Tavaf

Cenabı Hak Kur'an'da Hac Suresinde Buyurur ki Hac için Kabe'ye gelenler Beyt-i Atiki, yani Kabe-i Muazzamayı Tavaf etmelidirler, te'kitli bir surette Emir vardır. Rabbimiz emreder Tavaf etmeyi.

   Beyt-i Atik, Kabe-i Muazzamadır, yani Cenabı Hakkın Beyti'dir ,Cenabı hakkın evidir.

   Atik tabiri en eski , en evvel, ilk yapılan ev manasındadır. Atik tabiri Özgür ev, hiçbir surette muhasara altına alınmamış ev manasınada gelmektedir.

    Kabede Neden Tavaf Edilir, Kabenin Etrafında Neden 7 Defa Dönülür ?

Kabe neden Tavaf edilir. Kabenin etrafinda neden 7 defa Tavaf edilirkabede neden 7 kere Tavaf edilir. Bundaki Hikmet tam bilinmemekle beraber Peygamberimiz böyle yaptı Allah böyle buyurdu şekliyle taabbudi tarzda, kabullenerek bu ibadeti 7 defa dönerek yapacağız.

    Bir de 7 defa çokluktan kinayedir 7 , 70, 700 tabirleri çokluğu ifade eder. Biz yedi defa Tavaf ettiğimizde Kabe ile bütünleşmiş olur, yekpare hâle gelir

    Tavaf Neden Yapılır, Tavafın Hikmeti Nedir, Kabede Tavaf

   Kabede tavaf Beytullah'ın (Allah azametini ve şerefini arttırsın), Beyt-i İlahinin Beyt-i Atıkın etrafında dönmenin adıdır, Birisine Aşk-ı Muhabbet bizde ne kadar ziyade olsa, Etrafında Pervane oluruz, döneriz.

   İşte Beyt-i İlahi etrafında, Beytullah etrafında dönmek Kabede tavaf etmek bu hikmetleri ifade eder.

   Kabede tavaf esnasında Kabe solumuzda olur. Yani Allah'ın aynası, Allah'ın nazar ettiği Kalbimiz Cenabı Hak'la karşı karşıyadır Tavafta.

   Kabe'nin etrafında müminlerin oluşturduğu manevi tablo aynen milyarlarca, trilyonlarca yıldızların dönmelerindeki manevi atmosferi bize bildirir.

    Bir de atomun etrafındaki proton ve nötronların ve parçacıkların hepsinin muntazaman dönüşlerini bize ifade eder, onu gösterir.
  
  Tavaf , lugavi manada yani sözlükte söylenildiği gibi dönmek, bir şeyin etrafında dolanma ve dönmenin ifadesidir.
  
   Kabetullah'ı Tavaf etmek, Beytullah'ı Tavaf etmek Kainatın manevi nizamını , yani nasıl gezegenler güneş'in etrafında, elektron ve protonlar ise çekirdeğin etrafında harikulade bir nizamla bir intizamla dönerler, bir aşkla dönerler.
   
     Öyle de Mümin Allah'ın evinin Kabe'nin etrafında bu kainat nizamını bildirir bir tarz ile böyle döner.
Onu anlar,  o nizamı kendi hareketi ile keşfe çalışırEposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0545 245 40 40

 

 
Diyanet logoTursab logo