Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Tavaf Neden Yapılır | Kabe'de Neden 7 Kere (defa) Tavaf Edilir | Marka Tur

#Kabenin etrafında 7 defa dönülmesine ne denir, Kabe nin etrafında Neden 7 defa Dönülür  #Tavaf Neden Yapılır, Tavafın Hikmeti Nedir, Kabede Tavaf #Kabenin Etrafında 1 Defa Dönülmesine Ne Denir. #Kabenin Etrafında Kaç Kere Dönülür ?

     Kabede Tavaf, Kabe Neden Tavaf Edilir, Tavaf Neden Yapılır ?

Kabede Tavaf

Cenabı Hak Kur'an'da Hac Suresinde Buyurur ki Hac için Kabe'ye gelenler Beyt-i Atiki, yani Kabe-i Muazzamayı Tavafetmelidirler, te'kitli bir surette Emir vardır. Rabbimiz emreder Tavafetmeyi.

   Beyt-i Atik, Kabe-i Muazzamadır, yani Cenabı Hakkın Beyti'dir ,Cenabı hakkın evidir.

   Atik tabiri en eski , en evvel, ilk yapılan ev manasındadır. Atik tabiri Özgür ev, hiçbir surette muhasara altına alınmamış ev manasınada gelmektedir.

Kabenin etrafında 7 defa dönülmesine ne denir, Kabe nin etrafında Neden 7 defa Dönülür 

Kabe neden Tavafedilir. Kabenin etrafinda neden 7 defa Tavafedilirkabede neden UMREDE 7 kezTavafedilir. Bundaki Hikmet tam bilinmemekle beraber Peygamberimiz böyle yaptı Allah böyle buyurdu şekliyle taabbudi tarzda, kabullenerek bu ibadeti 7 defa dönerek yapacağız.

    Bir de 7 defa çokluktan kinayedir 7 , 70, 700 tabirleri çokluğu ifade eder. Biz yedi defa Tavafettiğimizde Kabe ile bütünleşmiş olur, yekpare hâle gelir

Tavaf Neden Yapılır, Tavafın Hikmeti Nedir, Kabede Tavaf

   Kabede TavafBeytullah'ın (Allah azametini ve şerefini arttırsın), Beyt-i İlahinin Beyt-i Atıkın etrafında dönmenin adıdır, Birisine Aşk-ı Muhabbet bizde ne kadar ziyade olsa, Etrafında Pervane oluruz, döneriz.

   İşte Beyt-i İlahi etrafında, Beytullah etrafında dönmek Kabede Tavafetmek bu hikmetleri ifade eder.

   Kabede Tavafesnasında Kabe solumuzda olur. Yani Allah'ın aynası, Allah'ın nazar ettiği Kalbimiz Cenabı Hak'la karşı karşıyadır Tavafta.

   Kabe'nin etrafında müminlerin oluşturduğu manevi tablo aynen milyarlarca, trilyonlarca yıldızların dönmelerindeki manevi atmosferi bize bildirir.

    Bir de atomun etrafındaki proton ve nötronların ve parçacıkların hepsinin muntazaman dönüşlerini bize ifade eder, onu gösterir.
  
  Tavaf, lugavi manada yani sözlükte söylenildiği gibi dönmek, bir şeyin etrafında dolanma ve dönmenin ifadesidir.
  
   Kabetullah'ı Tavafetmek, Beytullah'ı Tavafetmek Kainatın manevi nizamını , yani nasıl gezegenler güneş'in etrafında, elektron ve protonlar ise çekirdeğin etrafında harikulade bir nizamla bir intizamla dönerler, bir aşkla dönerler.
   
     Öyle de Mümin Allah'ın evinin Kabe'nin etrafında bu kainat nizamını bildirir bir tarz ile böyle döner.
Onu anlar,  o nizamı kendi hareketi ile keşfe çalışır.

Kabenin Etrafında 1 Defa Dönülmesine Ne Denir.

Cevap:Kabenin Etrafında 1 Defa Dönülmesine Şavt denir , 7 defa dönülmesinede Tavafdenir.

Kabenin Etrafında Kaç Kere Dönülür ?

Kabe'nin etrafında 7 kere dönülür. İlk 4 tanesi vacip, son 3 tanesi sünnettirUmre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo