Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Tavaf Kaç Metre, Hz Peygamberin (a.s.m) İzinden Yürürsem Bu Tavaf Bu Kaç Saatte Bitiririm ?

Tavaf Kaç Metre

    Herkesin merakla beklediği tavaf ibadetini ne kadar sürede bitirebilirim ve benim kaç saatimi alır? Halbuki tavaf o kadar tatlıdır ki yıllarca yürünse, senelerce gidilse bitmesin istenir.

    Tavaf sahası yani Metaf denilen Kabe'nin etrafı, halka halka en dar metaf sahası ortalama 150-300 metre arasında (En dar noktasından en geniş noktasına kadar)
Kabe'nin en uzak noktası olan iki 3. Katlarda ise bir-bir buçuk kilometreye kadar çıkar.

Tavaf kaç metre? Yani en dardan, bir köşeden bir köşeye 150 metre yürür. Yani Tavafta bir Şavtta, Yani Hacer-ül Esvetten  başlayıp bir kere döndüğünde 150 metre dardan yürümüş olur, geniş tarafta iki ve üçüncü katta yapsa 1 kilometre, Hatta bir buçuk kilometre yürümüş olur bir şavtta, Toplam tavaf sürecinde yürüdüğü yol dar tavaf sahasında yaklaşık 1050 metre yürür.

    2. 3. katlarda bazen 5 - 6 kilometreye varan tavaf yürüyüşü gerçekleşir.

* KURASIZ HAC VE KURASIZ HAC FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ...
 

Bir Tavaf Kaç Turdur


   Tavafta Tur İslami literatürde Şavttır. Bir tavaf 7 Şavttan ibarettir. Yani bir tavaf 7 tur'dur.

Tavaf Kaç Saat Sürer

    Dar Metafta , dar tavaf sahasında 1050 metre olan yürüyüş tavaf sahasının yoğunluğuna göre 15 dakikadan 40 dakikada kadar değişiklik gösterir.

   2 ve 3'ün katları olan Metaf sahasında tavaf yürüyüşünde 4,5 ile 6 kilometrelik bir yürüyüş söz konusudur toplamda bir, bir buçuk saat bir tavaf bitirme mühleti olur, Tavaf yürüyüşü söz konusudur.
   Dar tavaf sahasında aşırı yoğunluk olabilir, yürümek kolay olmayabilir. 2. ve 3. Katlarda çok daha geniş , çok daha rahat yürüyüş imkanı olabilir. Ve Minallah Tevfik.
   Rabbim tavaf sahasında yürümek ve bol tavaflar yapabilmek bizlere nasip eylesin Amin

Kabe'nin üst katı kaç metre, Kabe kaç metre
 

2010 yılından itibaren başlanan mescid-i haram'ın en üst katına tavaf sahası yapmak projesi 2018 haccında tamamlanmıştır. Takribi olarak yürüyüş mesafesi bir dönüş yani bir şavt yaklaşık 1 kilometreye tekabül etmektedir. Toplamda 1 tavaf 6- 6,5  kilometre yol manasında gelmekte ve en üst katta yapılan bu tavaf bir buçuk saatte bitmektedir

 

Umre Yapmak Kaç Saat Sürer. Umre Kaç Km 

Umre kaç saat sürer, toplam eğer mikat mahalline gidip dinecekse ve tavaf ve say toplam 7 saat sürer.

Eğer Tenim Mescidi'ne , Aişe Mescidine gidilirse bu süreç bir, bir buçuk saat daha azalır. Hudeybiye umreleri ve Cirane Umreleri uzak mikat mahalleri olduğu için daha uzun sürer.

Eğer ihramlı vaziyette Türkiye'den gelmiş Kabe'ye varmış isek Tavaf sahasında dardan yapacaksak, Umreniz yarım saatimizi alır. Akabinde tavaf namazımız da beraber, Bir de Safa ve Merve ye çıkışımız ve Safa ve Merve arasında ki yaptığımız say ibadeti toplam 45 dakikada o alır. Yani ortalama bir buçuk iki saate Kabe'deki vazifeler biter.
 

Kabe'nin Çevresi Kaç Metre

Kabe'nin Kuzeydoğu duvarı 12,63 kuzeybatı duvarı 11,03 güneybatı duvarı 13,10 metre güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. Böylece 145 m² alan üzerine kurulmuştur. (1)

1 Tavaf Kaç Şavt - 7 şavt 1 tavaf

Bir tavaf 7 şavttan ibarettir. İlk 4 tanesi vacip, son 3 şavt ise sünnettir.

Kabe Tavaf Alanı Kaç Kişi Alıyor.

Kabe Tavaf alanı 2018'de biten Kabe tavaf sahası genişletme projesi bittikten sonra bir tavafta 250000 kişiye kadar metaf sahasında ( Kabe civarında) insanlar tavaf yapabiliyor. Fakat yapılan yeni genişlemeyle 2 ve 3 ve giriş katları kapalı sahanlıklar ile beraber toplam 1 buçuk milyon kişi bir anda tavaf yapabilmekte.


Tavaf Kaç Kere Yapılır.

Umrede Tavaf bir kere yapılır. Fakat sair zamanlarda istenildiği kadar tavaf yapılabilir,  müstehaptır. Ömürdede Peygamberimizin tavsiyesi üzerine 50 tavaf yapmak sünnetlerdendir.


KAYNAKLAR
(1) https://tr.wikipedia.org


* KURASIZ HAC VE KURASIZ HAC FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTER MİSİNİZ...
* EN UCUZ VE KALİTELİ UMRE HAKKINDA FİYAT ALMAK İSTER MİSİNİZ...Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.
    Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0552 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo