Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Tavaf | Tavaf Nedir ? Kabe Etrafında 7 Defa Dönmek Demektir | Marka Tur

#Tavaf Nasıl Bir İbadettir. #Şavt Ne Demektir

Tavaf | Tavaf Nedir ? | Tavaf Ne Demek ?    

tavaf ne demek

  Lugatta sözlük ifadesi olarak Tavaf Dönmek , bir şeyin etrafında dönme manasını ifade eder.

   İslami literatürde ise UMRE ve Hac da Müminlerin Kabe'nin etrafında 7 kere dönmesi ile hasıl olan ibadete denir.

Tavaf Nasıl Bir İbadettir.

Tavafa başlamadan hangi tavafı yapacaksak o tavafını niyetini yapmak gerektir.
Niyetimiz yaptıktan sonra cennetten getirilen Hacer ül Esved taşının karşısına geçip elimizi sürerek veya imkan olamazsa İstilam denilen avuç içlerimizi Hacer ül Esved mukabil tutarak bismillahi allahu ekber deyip sonra avuç tenimizi yüzümüze sürerek Kabe i muazzama'nın etrafında dönmeye başlarız.

     Eğer UMRE yapar vaziyette, ihramlı isek ilk 3 şavtında "Remel" yani Çalımlı yürümek ve sağ omuz açık vaziyette "İzdiba" yapmak gerek. Sonraki 4 şavtımızı normal yürüyüş tarzında ve sağ omuzu kapatacağız.

Şavt Ne Demektir

  Şavt , Kabe etrafında bir kere dönüşü ifade eder. Hacer-ül Esvedden başlar, tekrar Hacer-ül Esvedde biter. Bu bir dönüşe " Şavt " denir.
   Bir Tavaf 7 Şavttan yani 7 kere Kabe etrafında dönüşten ibarettir.

   7 şavt dönüldükten sonra Hacer ül Esved'e varılır ve Tavaf tamamlanır.

    7 Şavt dönüldükten ve Tavaf tamamlandıktan sonra İki rekat, (Mümkünse Makamı İbrahim'de) Tavaf Namazı kılınır. Eğer mümkün değilse Kabe'nin herhangi bir noktasında iki rekat tavaf namazı kılınır.

   Tavaf namazında 1. Rekatta Kafirun, İkinci rekatta sure-i İhlas okunur ve Tavaftan sonra dua edilir ve tavaftan sonra bir miktar zemzem içmek ve biraz üzerimize dökmek sünnettir.
Tavafın Sünnetleri , Ve Vacipleri Konularıda İlginizi Çekebilir.[tavaf, tavaf nedir, tavaf ne demek, tavaf nedir kısaca, tavaf anlamı

 Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo