Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

İtikaf – İtikaf Ne Demek – Unuttulmuş Sünnetleren İtikaf

#İtikafta zaruri Maksat için dışarı çıkılabilir mi ? #İtikafta cuma namazı için dışarı çıkabilir mi ? #İtikafta cenaze namazı için dışarı çıkabilir mi ? #İtikatta hangi şartlar oldu vakit İtikaftan çıkabilir? #İtikaf hangi şartta bozulur? #Peygamberimiz Ne zamanları İtikaf yapardı? #İtikaf nedir, nasıl yapılır? #İtikafta oruç şart mi ? #Evde İtikaf olur mu. ? Evde İtikaf nasıl yapılır.?

 

Dünyadan ve her şeyden vazgeçerek bir yere kapanmak ve bir noktaya kendini tamamen vermek demektir İtikaf
itikaf ne demek

   

 

Dünyadan ve her şeyden vazgeçerek bir yere kapanmak ve bir noktaya kendini tamamen vermek demektir İtikaf

     İslami literatürde İtikaf akıl baliğ olmuş Her Bir Müslümanın Beş vakit namaz kılınan bir mescidde veya bir mahalde Cenab-ı hakka karşı yakınlık, Dua ve teveccüh etmek maksadıyla bir müddetliğine o mekanda durması, ibadet etmesi anlamına gelmektedir İtikaf.

İtikafta zaruri Maksat için dışarı çıkılabilir mi ?

Evet İtikafta camide yatılır ,yenilir, uyur fakat tuvalet, abdest, banyo için gusül için Cami dışına veya O meskun Mahal dışına çıkılabilir .

 

İtikafta cuma namazı için dışarı çıkabilir mi ?

Hatta cuma namazını başka bir camide kılmak için çıkabilir .

 

 

İtikafta cenaze namazı için dışarı çıkabilir mi ?

İtikafta , cenaze namazı için dışarı çıkamaz.

İtikatta hangi şartlar oldu vakit İtikaftan çıkabilir?

Mala veya ailesi ve kendisine bir zarar olabilecek korkusu olursa ya da İtikaf mahalinden, mescidinden zorla çıkartılırsa O zaman İtikaftan çıkabilir, İtikaf bozulmaz.

 

İtikaf hangi şartta bozulur?

Hiçbir zaruriı durumu olmadan Kendi isteğiyle, O cami ve mescid mahallinden çıkarsa İtikafı bozulur.

 

Peygamberimiz Ne zamanları İtikaf yapardı?

 Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam)  Ramazan ayında özellikle Ramazanın son 10 gününde , kendi mescidinde İtikafta bulunurdu.Bu İtikafı Bildirir pek çok hadisi şerifler vardır. Buhari ve Müslim, Ebu davuda müracaat edilebilir.

 

İtikaf nedir, nasıl yapılır?

İtikaf , Nafile bir ibadettir ve en azı 1 gündür Mezhep imamlarmızdan Ebu Yusuf bir saat bile olsa İtikaf yeterlidir demiştir. Camide veya bir ibadet mahallinde kapanmak dua etmek Allah'a teveccüh etmek demektir . (Merğînânî, el-Hidâye, II, 290). 

 

 

 

İtikafta oruç şart mi ?

İtikaf,  çoğunlukla Ramazan sürecinde olduğu için oruçlu oluyoruz zaten ,  Eğer İtikafı bir niyetle yapmışsak O niyet yerine bulmuşsa o İtikaf vacip olur. Vacip İtikafta oruç şarttır.

Müstehap İtikafta ise, muayyen bir müddet ve zaman yoktur. Hatta yukarıda bahsedildiği gibi bir saat bile o İtikaf için kafidir, oruç mecburiyeti yoktur.

Şafi mezhebinde İtikafta oruç mecburi değildir .

 

Evde İtikaf olur mu. ? Evde İtikaf nasıl yapılır.?

Evde İtikaf kadınlara mahsustur erkekler camide İtikaf yapmalı. çoğunluk ulemanın kanaati bu noktadadır . Şafi mezhebinde camiden başka yerde yapılan İtikaf caiz değildir.

Kadınlar İtikafa girebilir mi ?. İtikaf nedir ? Kadınlar Nasıl yapar ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İtikaf konusunda kadına gelince kadınlar kocalarından izin alarak mescidde İtikaf yapabilirler .Peygamberimizin eşlerinin de mescidde İtikafa girdikleri hadislerde mevcuttur. Müslime( hadis kitabı) bu konuda müracaat edilebilir.

Kadınlar evlerinde namaz kılmak üzere belirledikleri bir noktada , bir odada İtikafta da bulunabilirler.

 

İtikâfın şartları - İtikaf şartları nelerdir ?

İtikafın en mühimi şartı dünyadan uzaklaşmak , dünyayı terk etmek, Allah'a yaklaşmak demektir. Mümkün mertebe dünyevilikten Sıyrılmak.

Ve zaruri şeyler olmadan bulunduğun camiden ve mescitten çıkmamak İtikafın şartıdır .

İtikafın En mühim şartı nefsani ve şehevi Arzuları terk etmektir.

 

 

 Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo