Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Hac Paraları İade Edilecek mi? Hac 2020, Hac Nasıl Olacak?

# #KORONAVİRÜS SALGININDA HAC #SUUDİ YETKİLİLERİN 2020 HAC KARARI #DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN HAC DUYURUSU #HAC PARALARI İADE EDİLECEK Mİ?

KORONAVİRÜS SALGININDA HAC

       2019’da yaklaşık 2.5 milyon Müslüman’ın Kutsal Topraklarda Hac ibadetini yaptığı Suudi Arabistan’da bu sene hac organizasyonu nasıl olacak? Bu sene ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyaya yayılarak pandemi olmuş ve tüm dünyada dengeleri değiştirmişti. Bilindiği üzere geçen sene tüm dünyadan yaklaşık 2.5 müslüman Hac ibadetini eda etmişti. Pandemi ile birlikte Suudi yetkililer 2020 Hac organizasyonu ile ilgili yeni kararlar aldı.

SUUDİ YETKİLİLERİN 2020 HAC KARARI

       Mart ayında Kovid-19 salgını nedeniyle askıya alınan Umre ibadeti sonrası, Hac da bu sene sadece Arabistan’ın içinden hacılar gidebilecek. Kutsal yerlerin korunması ve muhafazası için böyle bir karar alındığını söyleyen yetkililer, 2020 Hac Kurası sonuçlarının bir sonraki seneye ertelendiği yönünde de duyuru yaptı. Suudi Sağlık Bakanı, ülkede Kovid-19 salgınından 1267 kişinin vefat ettiğini, vakanın ise 157.612 olduğunu duyurdu

        2020 yılında Suudi Arabistan yetkilileri, Yeni Tip Koronavirüs pandemi salgınından dolayı Hac Organizasyonun sadece Suudi Arabistan’dan Hacılar gidebileceği yönünde karar aldı. Bu doğrultu da sadece Suudi Arabistan’dan hacı kabul edilecek. Kovid-19 Salgınının hızla yayılması ile yılda yaklaşık iki milyon hacının geldiği Mekke ve Medine’de bu sene Hacı sayısı sınırlı tutuluyor.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN HAC DUYURUSU

       Bu seneki hac kayıtlarında 2.298.800 kişinin kaydı oluştu. 09.01.2020 tarihinde açıklanan kura ile birlikte 83.430 kişinin hac hakkı kazandığı duyurulmuş lakin Kovid-19 vaka sayısının tüm dünyada 7 milyon kişiye ulaşması ile Hacı adayları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hac kararını beklemeye başladı.    

       Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Bu sene Hac hakkı kazananlar, gelecek sene Hacca gidebilecek” diye kura sonuçlarının bir sene ertelendiği duyurdu. Erbaş “Konuyu yakından takip ediyoruz. Bu sene Hac kurası kazananlar Suudi yetkililerin açıklaması doğrultusunda ancak gelecek sene Hacca gidebilecek. 13 Ocak tarihinde Hac taksitlerini yatıran Hacı adaylarının ikinci ve üçüncü taksitlerinin ertelenmiş olup bu sene hac hakkı kazananlar seneye Hacca gidebilecektir. Gündemle ilgili Başkanlığımız yakında resmi açıklama yapacaktır” açıklamalarında bulundu.

HAC PARALARI İADE EDİLECEK Mİ?

        Hacı adaylarının bu sene sadece Suudi Arabistan’da yaşayan Müslümanlardan olacağı yönünde karar alınmasıyla gözler Diyanet İşleri Başkanlığına döndü Pandemi sürecinde Vakaların halen devam ettiğini hatırlatan Prof. Dr Ali Erbaş, diğer ülkelerle istişareler yapıldığını da aktararak konu ile ilgili gündemi değerlendirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: “ Bu sene kayıt hakkı kazanan ve kayıt yaptıran vatandaşlarımız, kura haklarını 2021 senesine devrederek kesin kayıt ücretlerinin kendilerine iade edilecektir” diye duyuruda bulunarak Hacı adaylarını bilgilendirmiş oldu.  

 Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo