Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Umre Ve Hac Arasındaki Fark Nedir? Haccın Umreden 10 Farkı

#Hac ve Umre arasındaki farkları maddeler halinde  sıralayacağız #Şimdi de Umre ile Hac arasındaki farkları bildiriyoruz .

  “Hac ve Umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer bunlardan alıkonursanız, o zaman kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Bununla beraber bu kurban, kesileceği yere varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başından bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç veya sadaka yahut da kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Engellemeden kurtulduğunuz zaman da her kim Hacca kadar Umre ile sevab kazanmak isterse, ona da kolayına gelen bir kurban gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün Hacda, yedi de döndüğünüzde ki tam on gün oruç tutması lazım gelir. Bu hüküm, ailesi Mescidi haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah'ın azabı gerçekten çok şiddetlidir. ”    (Bakara suresi 196. Ayet )
kuranmeali (com uzantılı) sitesinden alınmıştır.

   İbadetler iki kısımdır. Hem mal ile yapılan İbadetler, hem bedenen yapılan İbadetler. Cenabı Hak, Umre ve Hacda hem bedeni, hem maddi olarak bizi İbadete emretti . fakat bu iki İbadette de hem zaman açısından hem dini yükümlülükler tarafında farklar bulunabilir. Hac ve Umre farkları nelerdir ? Bu konu çok zamandan beri sorulan bir mevzu olduğu için , Umre ve Hac arasındaki farkları uzun uzadıya inceleyeceğiz .

   Hac ve Umrenin hüküm ve zaman itibariyle birbirinden farkı vardır . Umre için bir zaman söz konusu değildir, senenin her mevsiminde ,her zamanında ziyaret maksadıyla Umre yapılabilir. Umre'nin bir tarihi ve  mevsimi  yoktur .İslami esaslara göre ihrama girilir Umrede,  Tavaf ve Sa'y yapılır , Say bittikten sonra saçımızı keserek veya kısaltarak  ihramdan çıkarız  .
 

     Umre İbadeti ziyaret etmek anlamına gelmektedir. 

 

    Umre Ve Hac Arasındaki Farkları Detaylı Vaziyette İncelemek İçin  yazımızı Takip Edebilirsiniz Şöyle Ki ;
 

* Umre, Hac mevsimi dışında ki bütün aylarda yapılabilir. Umre İbadeti Hacca göre daha kolay ve daha kısadır .
* Umre İbadeti evvela ihrama girmekle başlar
 * Sonra Umreye niyet etmemiz
 * Umremizin Tavafını yapmamız
* Tavaf sonrası say yapmamız
* ve Sünnetinin emrettiği üzere saçımızı kazıtmak veya kısaltmak .

Teşrik Tekbirlerinin Getirildiği 5 Günün Dışında Her Gün Umre Yapılabilir

 

Hac İbadeti senin sadece belirli aylarında yapılabilir . Hac İbadetinin tarihi hicri takvime göre belli olur .Haccın yapılabileceği aylar şevval ,zilkade ve zilhicce aylarıdır. Kur'an'da Bakara suresinde “ Hac belli aylardadır” ( Bakara  197 ) ayeti kerimesinde buna işaret etmektedir .
Bir müslüman isterse şevval ayında Hac yapmaya niyet ederek ihrama girebilir. Zilhicce’nin  10 veya 13’ ü akşamına kadar Hac İbadetinin menasiklerini tamamlayabildiği için bu aylar “Hac Ayları “ olarak adlandırılmıştır. Kısaca bu aylara “Hac ayları “ denmesinin sebebi Haccın birinci şartı/rüknü olan ihrama girilebilmesinin öngörülmüş olmasındandır. Bu aylardan önce ihrama girmek bazı mezheplere göre mekruhtur. Hac İbadeti şevval ayı itibarıyla Hac yapmaya niyet ederek ihrama girilebilir Hac İbadeti başlar . Ve zilhicce ayının 10 ve 13 akşamına kadar Haccın umum İbadetlerini, Farzlarını , vaciplerini tamamladıktan sonra  Haccını tamamlar. Yani şevval ayı itibariyle başlayan zilhicce 13'ünde biten bu süreçte  "Hac ayları" olarak denilir. Yani Haccın  Farzlarından olan ihrama ancak bu aylarda girilebilir  .

 

Umre ve Hac arasındaki nazara almamız gereken en büyük fark, Hac Farzdır. Umre Sünnettir.

 

Hac ve Umre arasındaki farkları maddeler halinde  sıralayacağız


Evvela Hac ile Umre arasındaki farklar

* Hac meşakkattir , peygamberimiz buyurmuş pek zor bir İbadettir, bedeni bir İbadettir  .
* Hac İbadeti ömürde bir defa da yapılsa Farziyet tamamlanmış olur  .
* Hac bütün günahları affettirir anasından doğmuş gibi tertemiz yapar
 * Hactada   Umredede Kabe'ye gitmek Farzdır .
 * Hac Farzdır İslam'ın beş şartından birisidir Umre yapmak ise Sünnettir.
*  Biraz önce de bahsedildiği gibi Hac ,Hac aylarında yapılır yani şevval,  zilkade , zilhicce aylarında yapılır.

 

Umre yapan Mümine ise mutemir denilir  ,Hac yapana Hacı denilir.

 

Şimdi de Umre ile Hac arasındaki farkları bildiriyoruz .

 

*  Umre'de kurban kesmek yoktur  .
*  Umrede şeytan taşlamaz  .
*  Umrede namazları cem etmek diye bir durum yoktur (cem tehir - cem takdim ) gibi
* Umrede vakfe yoktur yani arafat'ta , müzdelife'de vakfe yoktur  .
*  Yukarıda belirttiğimiz gibi Umrenin belirli bir süreci yoktur. Senenin her mevsiminde Umre yapılabilirz.

        Şimdi de Hac ve Umre arasındaki farkı farklı bir noktadan bakacağız. Maliyet açısından, Umre ile Hac arasında ciddi bir maliyet farkı söz konusudur. Umre gayet ekonomiktir, uygundur. Servisli otellerde  15 günlük bir Umre turu yaklaşık bin dolar gibi bir maliyete mal olur ki, alınabilir bir fiyattır. Haccın maliyeti , Haccın fiyatı ise,  2020 Hac fiyatlarına göre şahıs başı 4350 dolar 3'lü 4'lü odalarda 5. 500 dolar özel odalarda Hac fiyatı diyanet tarafından belirlendi. Haccın fiyatlarını yüksek olması da insanımızı Umreye, Umre İbadetine yönelmesine sebep oldu.

     Umre ile Hac arasındaki bir diğer fark da , Haccın kura ile olması ve Türkiye şartlarında yaklaşık bir 8- 10 sene bekleyerek Hacca gitmek ancak mümkün oluyor. İki buçuk milyon kişilik bir Hac kontenjan kura bekleyen insan nüfusu vardır. Türkiye'de nüfusun binde biri Hacca gidebildiği için her sene 80 ila 90000 kişi kadar Hacca gidiyor. Fakat ne yazık ki 2020 Haccında pandemi ,koronavirüs sebebiyle Hac iptal oldu ve bu sene hiçbir Hacı adayı Hacca gidemedi.

    Yani Umre, Hacca hiç bir surette yetişemezsede, Kabe i muazzama ziyaret ettiğimiz için, Umrede bir derece Müminler bir teselli olarak İbadet yapmış olurlar. Denildiği gibi Hac Farzdır. her  Müminin yapması gereklidir.

    Kulaktan dolma şöyle bir bilgi var ki, 3 defa Umre yapan Hac yapmış gibi olur. Böyle bir şey olamaz, 100 defa da Umre yapsa,  Haccın Farzı omzundan inmez.

 

Her halükarda Müminin kalbi Hac tarafında olmalı

 

   Umreye her vakit gitme nimeti önümüzde açık. Herhangi bir Umre - Hac firmasına veya Diyanet işleri'nin düzenlediği Umre turlarına katılarak , sadece pasaport çıkartmak  kaydıyla ,her vakit Umreye gidebiliriz.

    Hac ile Umre nin bir farkı da, Hac yapılması mecbur  bir İbadettir . fakat  Umre'nin böyle bir mecburiyeti yoktur. Isteğe bağlı bir Sünnettir.

Ama iki Umre arasındaki yapılan günahlar affolur.

 

   Umre,  mezhebimiz olan hanefi fıkhında Sünnet fakat şafii ve hanbeli fıkhında Farzdır. Bazı mühim  alimlerin şöyle bir tespiti vardır;
Umreye "Hacc-ı asgar" (küçük Hac) ,  Hacca, "Hacc-ı ekber" (büyük Hac), denilmiştir. Yani ulemânın bu tespiti gayet orijinaldir. Yükümlülükler, Farzlar, vacipler açısından bazı ayrımlar olsada , Umre ve Haccın birbirinin aynı olan  İbadetleride vardır. O yüzden İslam aleminde

 

Umreye, küçük “Hac” diye  isim verilmiştir.

 

Umre Hac hazırlığı niteliğindedir, ama yukarıda da belirttik ki , Umre Hac yerine geçen bir İbadet değildir.Umre

       Umre,   her Müslüman tarafından Allah'ın ( Subhanahu Ve Ta'ala ) barışın habercisi olarak kabul edilmesi ve içindeki günahları, manevi kirleri temizlemek için , ve Rabbi ile  iletişim kurmak için aldığı güzel bir manevi yolculuktur . Bu yolculuğa çıkan her Umreci ve Hacı, diriliş gününde , yevm-i mahşerde ruhlarını, kalp zihinlerini ve bedenlerini geçmişte işlenen günahlardan arındırma yoluna gider.

satı 

Esasen, Umre Arapça Kutsal Kabe'ye (Beytullah) 'ziyaret' anlamına gelir ve yılın herhangi bir zamanında herkes tarafından yapılabilir; Mekke'ye zorunlu (Farz) bir ibadet olan Hac ise Umrenin  aksine, her yıl İslami takvim Zil Hicce ayının ilk 10 günü içinde yapılır.

 

Tüm yazılar
Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo