Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
Hemen ARA!
arka plan

İHRAM TERLİĞİ | İHRAM TERLİĞİ NASIL OLMALI | TAVAF TERLİĞİ | MARKA TUR

Merhaba Kıymetli Okuyucum
   Bu gün size İhram terliği nasıl olmalı , İhram terliği dikişli , dikişsiz konuları Ve İhramlı iken tavaf esnasında terlik giyme ve arkası bağlı sandalet giymek caiz mi... tarzında sorulara cevap vereceğiz.
   Evvela
İHRAM TERLİĞİ NASIL OLMALI,
İHRAM TERLİĞİ konusuna değineceğiz.
   Mekke'de,  Umre veya Hac sırasında terlik çok yürüdüğümüz için en fazla üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesi, Mekke'de ihramlı iken ayakkabı kullanamayız ve Burada ihram terliği en uygun olandır. Çünkü iklim dolayısıyla cok sıcak hava ve nem terlik kullanmayı mecburi  kılar. Mescide sık gelip girdiğimiz için terlik daha kullanışlı , daha rahattır.            
    O yüzden kutsal beldelerde terlik olmazsa olmazımızdır. Hac veya umreye gitmeden önce bu terlik meselesi çözmemiz gerekiyor. Kullanışlı, rahat, problemsiz bir terlik seçeneği ,yumuşak bir terlik şarttır.

   İHRAM TERLİĞİ NASIL OLMALI
Evvela dikişsiz olmalı , topuk kısmı açık , arkadan bağcık olmamalı.
* Kaymaz ve yumuşak ayağı rahat bırakacak bir terlik olmalı.
* Dediğim gibi kaymaz olması mühimdir ve hafif olması lazım. Çünkü taşınması ve kolay çantaya girmesi için hafif olması gereklidir.
* Terlikler düz olmalı, hususan bayanlar için topuklu terlik katiyen tavsiye edilmez, buna dikkat edilmeli.
* Marka alacağım deyip çok sert ayağı perişan eder, ayağı rahat ettirmeyecek terlik almamalı. Yumuşak ve sağlam olanı tercih edilmeli.

 

   TAVAFTA TERLİK GİYİLİR Mİ?
Tavafta ihramlı veya ihramsız vaziyette terlikle tavaf yapılabilir. Fakat umumi görüş terliksiz tavaf etmek üzeredir. Zaten
çıplak ayakla tavaf yapmak sünnettir.İHRAMLI İKEN SANDALET GİYİLİR Mİ ?
 
   İhram'da olan kimsenin topukları (yani ayaklarının arka kısmı) açık olması gerek ve ayakların ön kısmı da , parmak kısmı da örtülmemesi gerekiyor. O yüzden ökçesinde yani sandaletin arka kemeri gibi yarım kemerli terlik giymek sandalet terliği gibi caiz değildir.
Bu ihram yasağının cezası terliği ne kadar kullanıyorsa ona göre değişiklik göstermektedir.

   İHRAM'DA DİKİŞLİ TERLİK GİYİLİR Mİ?
İhram Terliği dikişli olur mu?
    İhramlı olan insan dikişli terlik giyemez caiz değildir. Giymesi gereken terlikte dikiş olmaması lazım parmaklarının ön tarafı ve ayağın üstü ve ayağını arka kısmı açık kalacak şekilde terlik giymesi gerekiyor. Bunun sünnet olduğu peygamberin hadislerinde rivayet edilmiştir.Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.