Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Müslüman Ülkelerde Umre ve Hac Tepkileri

#Umre Faaliyetleri Ne Zaman Durdu? #Umre Ne Zaman Başlayacak? #Diyanetin Açıklaması #Endonezya, Malezya ve Singapur

 

Umre Faaliyetleri Ne Zaman Durdu?

                Suudi Arabistanlı yetkililer Şubat ayında Mescid-i Nebevi ve Hac için tüm ziyaret ve Umre’nin durdurulduğu açıklamıştı. O zamandan itibaren Umre acentaları faaliyetlerini durdurmuş bulunmaktadır.

Umre Ne Zaman Başlayacak?

Her sene Milyonlarca Hacı ve Umrecilerin gittiği Mekke ve Medine’de uzun zamandır Umre faaliyetleri durmuş bulunmakta. Üstelik Suudi Arabistanlı yetkililerin yaptığı yeni açıklama ile bu sene Hac ibadeti için başka ülkeden Hacı kabul edilmeyecek. Umre’nin ne zaman tekrar başlayacağı ise henüz bilinmiyor. Hac ve Umre için dikkatler, yetkililerin üzerinde…

Diyanetin Açıklaması

                Kovid-19 Salgını ile duran Umre faaliyetleri sonrası, Suudi yetkililerin salgına önlem amaçlı Arabistan dışından Hacıların kabul edilmeyeceği sonrası tüm Müslüman ülkelerden ve Dünya Sağlık Örgütünden açıklamalar yapıldı. Açıklamalara göre, Suudi Arabistan’ın kararının yerinde olduğu söylendi.

Müslüman Ülkelerde Hac ve Umre Kararlarına Tepkiler

Endonezya, Malezya ve Singapur

Endonezya, Malezya ve Singapur Hükümetleri de bu sene Kovid-19 nedeniyle Hacı göndermeme kararı almıştı. Endonezya, Malezya ve Singapur, dünyada en fazla Müslüman nüfusa sahip ülkelerdendir. Endonezya hükümetinin hac göndermeme kararına birçok Müslüman üzüntüyle karşıladı. Endonezya’dan bu sene 221 bin kişi Hac ibadetine gidecekti.

Endonezyalı 37 yaşındaki memur Ria Taurisnawati AFP haber ajansına hıçkırıklarla şu demeci verdi, "Bunun bir olasılık olduğunu biliyordum, ama artık gidemeyeceğim. Yıllardır bekliyorum. Tüm hazırlıklarım yapıldı, kıyafetler hazırdı ve gerekli aşıları aldım. Ama Allah’ın başka bir planı var."

 Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo