Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

HAC VE UMRE SEYAHAT ACENTALARI BAŞKANI ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

#BURUK BİR RUH HALİ İÇİNDEYİZ #27 DİYANETİN HAC AÇIKLAMASINA DAİR #SEKTÖR DARBOĞAZA GİRDİ

 

                HAC VE UMRE SEYAHAT ACENTALARI BAŞKANI ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA

              Bu sene Kovid-19 Salgını sonrası birçok Müslüman ülke bu sene Hacı göndermeyeceğini duyurdu ve sonrasında da Suudi yetkililer bu sene Arabistan dışından Hacı kabul edilmeyeceğini aktardı. Yapılan açıklamalar üzerine Türkiye’de gözler Diyanet İşleri Başkanlığı’na döndü.

                Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu sene Hac kurası ile Hacca gitmeyi hak kazananların, gelecek sene Hacca gidebileceklerini söyledi. Erbaş aynı zamanda Hac paralarının iade edilerek ikinci ve üçüncü taksitlerin ertelendiğini duyurdu.

                Hac ve Umre Seyahat Acentaları (HURSAD)  Başkanı Diyaeedin Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığının “haklarınız saklı” açıklamasının Hacı adaylarının gönlünü su serptiğini ve rahatlattığını söyledi.

BURUK BİR RUH HALİ İÇİNDEYİZ

 

                Türkiye’de bu sene 83 bin kişinin Hacı olabilecekti. Kovid-19 Salgınıyla Müslüman ülkelerden Endonezya, Malezya, Hindistan ve Singapur, bu sene Hacı göndermeyeceklerini söylemişti. Şahin şu açıklamalarda bulundu: “Endonezya, Hindistan, Malezya gibi ülkeler daha önce hac organizasyonuna katılmayacaklarını ilan ettiler. Bizim de bu yönde hazırlığımız vardı. Salgın tüm dünyada sıfırlanmadığı için risk devam ediyor. Dün beklediğimiz açıklama geldi. Bu haberi bekliyor olsak da meslektaşlarım ile buruk bir ruh hali içindeyiz, dokunsanız ağlayacak haldeyiz”

27 DİYANETİN HAC AÇIKLAMASINA DAİR

 

                Diyanetin Hac kararına ilişkin haberlere dair açıklamalarda bulunan HURSAB Başkanı Şahin şu açıklamayı yaptı: “Hac ücretlerinin iadesi ile ilgili karar verme yetkisi Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu’nda. TÜRSAB da bu kurulun üyesidir, hacca gitmek için gerekli her şeyi yapmış vatandaşlarla ve seyahat acentaları mağdur edilmeyecek. Herkes müsterih olsun” 

SEKTÖR DARBOĞAZA GİRDİ

 

                “Normal şartlarda haccın ardından eylül ayında umre başlardı ancak benim görüşüm uzunca bir süre umre olmayacağı yönünde. Bu nedenle hac ve umre turu yapan seyahat acentalarının ayakta kalmaları çok zor. 15 bin çalışanı olan ve en az 70-80 bin kişinin ekmek yediği sektörümüzün devletin direkt dokunuşuna ihtiyacı var. Hac ve umre acentaları, KGF kredilerinden faydalanamıyor, onlara farklı bir uygulama getirmeleri gerekiyor. Teminat mektuplarımız var, çok ciddi rakamlar. Bunların alınmaması yönünde bankalarla görüşmeler yapıyoruz. 2021 için Suudi Arabistan’ın kriterleri henüz belli değil.” 

 Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

https://www.markatur.com.tr

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Selam-i Ali Caddesi 31-1
Üsküdar / İstanbul
0533 333 3331 - 444 44 12

ESKİŞEHİR

İstiklal Mah. Reşadiye Esnafı sok No:2/F 
Odunpazarı/Eskişehir

0216 310 20 50- 0532 310 20 50

 

 

 
Diyanet logoTursab logo