SİZİ ARAYALIM WHATSAPP
Kutsal Yolculuğun Vazgeçilmez Markası...
arka plan

Umre Nedir?

 Umre : Lügatte Ziyaret manasıyla ifade edilen bir İbadettir Umre. Fakat Dini, İslami mana noktasında Kulun Rabbinin davetine İstinaden belirli bir zaman kaydı olmadan İhrama bürünerek Kabeye varması  Tavaf ve Say yapması ve sonunda saçlarını halk (jilete vurulması )veya taksir (hissedilir derecede kısaltılmak )ile tamamlanan bedeni ibadettir,

Umre ziyaret demektir. Yüce Allah’a ibadet niyetiyle Kâbe’yi tavaf ve Safa ile Merve arasında sa'y etmektir.

Bunun için belli bir zaman yoktur. Senenin her mevsiminde yapılabilir. Yalnız hac ibadetinin günleri olduğu için Arafe günü ile Kurban bayramının dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazan ayında yapılması ise mendubdur, daha sevaptır.

Umre, Hanefilere göre müekked bir sünnettir. İmam Malik de müekked sünnet olduğunu söyler.İmam Şafiî'ye göre, ömürde bir defa olmak üzere ömribir farz-ı ayndır.Hemen yerine getirilmesi gerekmez, herhangi bir vakitte yapılması yeterli olur.Hanbelî'lere göre, hemen yerine getirilmesi gereken bir farzdır.

Hanefiler'e göre, umrenin farzları ihram ve tavaf olmak üzere ikidir. Bunlardan ihram şart, tavaf ise rükündür. Sa'y ile ihramdan çıkmak için saçların tıraş edilmesi (halk) veya kısaltılması (taksir) ise vacibdir. Şâfıî ve Hanbelîler'e göre ihram, tavaf, sa'y ve tıraş birer rükündür. Mâliki mezhebinde ise;ihram, tavaf ve sa’y birer rükün, tıraş ise vaciptir.

Farz olan hacca ya da Arafe günü cumaya rastlayan haccahacc-ı ekber (büyük hac) denildiği gibi, umreye de hacc-ı asgar(küçük hac) denilmiştir.Umre

İSTANBUL

Mimar Sinan Mah.
Molla Eşref Sok. Pak Han No:1/8
Üsküdar / İstanbul
0216 310 20 50 - 0536 972 69 99

 

Eposta listemize kaydolup kampanya ve duyurulardan haberdar olabilirsiniz.
0.280 sn.